Budowskaz radzi

Dlaczego musisz zainwestować w odgromniki?

Wyładowania atmosferyczne to spore zagrożenie dla naszych sprzętów elektrycznych. Warto więc w porę pomyśleć o ochronnikach przepięciowych. Dzięki instalacji odgromowej możemy również zabezpieczyć dom przed pożarem, który może być wywołany uderzeniem pioruna.

REKLAMA
Fot.123RF.com
Czym są ograniczniki przepięć?

Ograniczniki przepięć zwane są ochronnikami. Są one stosowane w instalacjach elektrycznych, a ich zadaniem jest ochrona przeciwprzepięciowa zarówno samej instalacji, jak i też urządzeń, które są do niej podłączone.

Kiedy trzeba zainwestować w instalację odgromnikową?

Zgodnie z prawem budowlanym instalację tego typu muszą posiadać wszystkie budynki o powierzchni większej niż 500 m2 i wyższe niż 15 m. Mamy obowiązek ich instalowania również w przypadku domów, które zostały wykonane z materiałów łatwopalnych. Kolejnym przypadkiem, kiedy trzeba zainwestować w odgromniki, jest przekroczenie dopuszczalnego wskaźnika zagrożenia piorunowego. Definiuje go norma PN-86/E-05003/01. Wskaźnik ten określa stopień narażenia na uderzenie pioruna. Dokonując obliczeń, należy uwzględnić m.in. materiały, z jakich wykonano dach, warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu czy inne zabudowania w sąsiedztwie. Przy tego rodzaju wyliczeniach trzeba skorzystać z usług uprawnionych specjalistów. Zasadniczo na uderzenie piorunem bardziej narażone są budynki wysokie. Warto też rozważyć zakup piorunochronu, jeśli nasz dom znajduje się na otwartej przestrzeni lub na wzgórzu.

Przegląd urządzeń chroniących przed wyładowaniami

Najprostszym urządzeniem jest piorunochron. To metalowy, zaostrzony pręt, który znajduje się w najwyższym punkcie danego obiektu. Jest on połączony z ziemią za pomocą przewodu. Innym rodzajem zabezpieczeń są instalacje odgromowe. Wyróżnia się dwa rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Ich zadaniem jest ochrona zarówno budynku, jak i urządzeń w nim się znajdujących przed wyładowaniami i negatywnymi skutkami przepięć. Instalacja zewnętrzna to siatka zwodów poziomych, pionowych, przewodów odprowadzających do ziemi wraz z uziemiaczami. Mają one na celu odprowadzenie prądu piorunowego do ziemi. Z kolei do wewnętrznych zalicza się instalacje przeciwprzepięciowe i szyny ekwipotencjalne. Ten rodzaj ma za zadanie ograniczyć poziom przepięć, jakie występują w instalacji i które dochodzą do odbiorników. Warto montować oba typy.

Zalety ograniczników przepięć

Musimy pamiętać, że nawet niewielkie przepięcie może skutkować uszkodzeniem urządzeń. Co ważne, może ono mieć miejsce, nawet gdy wyładowanie elektryczne nastąpi w większej odległości od budynku. Dzięki ogranicznikowi przepięć urządzenie przyłączone do przewodów zasilających jest zabezpieczone. Żeby możliwa była ochrona przewody muszą być podłączone do ochronnika, a on sam powinien być zamontowany w skrzynce rozdzielczej.

Tradycyjna instalacja odgromowa

Pozwala ona na zabezpieczenie domu przed konsekwencjami uderzeń piorunów poprzez zwody pionowe i poziome, które są łączone za pomocą przewodów odprowadzających z uziemieniem. Ze zwodami układanymi na dachach, kominach, antenach, należy połączyć wszystkie te elementy dachu, które wystają ponad jego powierzchnię. Z kolei przewody odprowadzające są układane na bocznych ścianach budynku w narożnikach. Następne elementy to uziomy naturalne i sztuczne. Są one w ziemi i pozwalają na rozproszenie energii, która powstaje podczas wyładowania. Do uziomów naturalnych zalicza się m.in.: metalowe rurociągi, żelbetowe fundamenty, uziomy znajdujące się w budynkach położonych do 10 m od naszego domu. Z kolei do uziomów sztucznych należą: druty, rury miedziane lub ocynkowane, a także taśmy.

Jak wybrać ograniczniki?

Wybierając ograniczniki przepięć, warto zwrócić uwagę na istotne parametry. Przede wszystkim duże znaczenie ma ilość modułów. Należy również dobierać zaciski do konkretnej instalacji. Trzeba brać pod uwagę także rodzaje ograniczników przepięć. Na rynku dostępne są urządzenie w czterech klasach: A, B, C i D. W przypadku klasy A stosowane są ograniczniki w niskonapięciowych sieciach elektroenergetycznych. Zaś te klasy B mają zastosowanie tam, gdzie doprowadzane są przewody sieci elektroenergetyczne, np. złącza. Klasa C dotyczy rozgałęzień instalacji, np. w tablicach rozdzielczych. Z kolei klasa D to ograniczniki stosowane w gniazdkach czy puszkach. Ceny ograniczników rozpoczynają się od kilkuset złotych. Z kolei koszt całej instalacji odgromowej tradycyjnej ze stali ocynkowanej to minimum 3600 zł, zaś miedzianej od 5500 zł.

Czym jest aktywna instalacja odgromowa?

Opiera się ona na pionowej ochronie odgromowej z wykorzystaniem jednego przewodu odprowadzającego. Montuje się go na dachu za pomocą uchwytów. Nie trzeba wtedy rozprowadzać siatki zwodów po całej powierzchni dachu. Ten system doskonale sprawdzi się w przypadku domów o powierzchni dachu do 500 m2.

Czym jest klasyfikacja pożarowa obiektu?

Obiekty, które mają mieć zamontowana instalację odgromową, należy sklasyfikować pod względem stopnia zagrożenia pożarowego. W tym celu bierze się pod uwagę charakter obiektu (mieszkalny, przemysłowy), konstrukcję ścian, rodzaj pokrycia dachu i jego budowę. Dzięki tej klasyfikacji można określić wartość dopuszczalnej oporności uziomów oraz gęstość przewodów odprowadzających, jak również długość osprzętu. Ważnym czynnikiem jest też rodzaj gleby wokół budynku.

Nie każdy dom jest w takim samym stopniu narażony na uderzenie pioruna. Nie możemy się przed nim uchronić, ale przed jego skutkami już tak. Brak odpowiedniej instalacji poza zniszczeniem sprzętów może skutkować pęknięciem ścian oraz uszkodzeniem izolacji fundamentów. I choć nie ma jednego w 100% skutecznego urządzenia, warto inwestować w ochronę odgromową. Już na etapie projektowania domu należy rozważyć jego wykonanie. Brak takiej ochrony może wiązać się z kosztownym remontem czy nawet odbudową budynku.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Jak podczas burzy zachowywać się w domu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

ELSTAN

Gratuluję autorowi znajomości tematu oraz aktualnych norm i przepisów. Stosowanie oznaczeń A,B,C i D to podstawowy mamy typ I,II,III i IV. Polecam Stronę Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej i ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Polecam przywołane normy zwłaszcza PN-EN 62035. § 53.2. Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych. § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować: 2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych, 7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku, 10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej. załącznik1 1 § 53 ust. 2 PN-EN 62305-1:2011 Ochrona odgromowa – Część 1: Zasady ogólne PN-EN 62305-2:2008 Ochrona odgromowa – Część 2: Zarządzanie ryzykiem 44 § 184 ust. 3 PN-EN 62305-1:2011 Ochrona odgromowa – Część 1: Zasady ogólne PN-EN 62305-2:2008 Ochrona odgromowa – Część 2: Zarządzanie ryzykiem PN-EN 62305-3:2011 Ochrona odgromowa – Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia PN-EN 62305-4:2011 Ochrona odgromowa – Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach PN-IEC 60364-4-443:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed przepięciami – Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.

antypas

Nosnikiem przepięć nie jest najczęściej dom tylko instalacja elektryczna napowietrzna. dla tego odgromniki powinna instalować firma doprowadzająca linię napowietrzną do twojego domu. Koło domu dobrze jest mieć kilka wyższych drzew od dachu. Piorun zawsze uderzy w wyższy obiekt. Na mojej wsi od 100lat nie zapalił się jeszcze żden dom od pioruna ale od braku konserwacji przyłącza elektrycznego tak. Zakłady energetyczne nie wykonują konserwacji przyłacza przez około 50 lat. I co wy na to? Powyższe przykłady dotyczą sytuacji w miastach ale nie na wsiach.

vicky_

Porady dla laika, mają sens tylko w zrozumieniu problemu i ewentualnych kosztach. Inwestor zawsze może powiedzieć że kalkulacja instalacji jest za droga. Wykonawca obcina wtedy ograniczniki, a klient ponosi koszty niezrozumienia w późniejszym czasie, jak musi większość sprzętu naprawiać, bądź wymieniać. Na pewno jest to bolesne, jak po burzy nie działa komputer, telewizor i kilka innych urządzeń.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego musisz zainwestować w odgromniki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.