Artykuły

W uprawie pomidorów istotną rolę odgrywa nawożenie, które ochroni je przed atakami szkodników i stymuluje ich wzrost. W amatorskich praktykach ogrodniczych staramy się sięgać po naturalne odżywki, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi owocami bez pestycydów. Pod tym względem szczególnie skuteczna jest gnojówka z pokrzyw, ale trzeba wiedzieć, jak ją przygotować i jak używać. Tytan w niej zawarty jest niezrównanym stymulatorem roślin. 

Czytaj artykuł 

Spośród wielu dolegliwości roślin owocujących mszyca porzeczkowo-czyściecowa jest tą, której szczególnie nie chcemy oglądać. Zniekształcone, poplamione na czerwono liście to nie tylko nieestetyczna zmiana, lecz przede wszystkim dowód na to, że nasze krzewy są poważnie zagrożone. Kolonie mikroszkodników przyczyniają się do rozprzestrzeniania poważnych chorób, które atakując rośliny, prowadzą do ich powolnego obumierania. Chcesz się pozbyć mszyc z porzeczki? Przygotuj wywar ze... szczawiu – sprawdź, on naprawdę działa.

Czytaj artykuł 

Powojniki to wieloletnie pnącza, które co sezon zdobią nasze ogrody zjawiskowymi kwiatami. Niestety nie zawsze dane jest nam się nimi cieszyć, ponieważ zdarza się, że rośliny te zostaną zaatakowane przez groźne patogeny grzybowe. Szczególnie niebezpieczny jest uwiąd powojników, który w krótkim czasie doprowadza do obumarcia pnącza. Tylko szybka reakcja pozwoli nam ocalić więdnącą roślinę! Jak uratować usychające powojniki? Poznaj niezawodną metodę.

Czytaj artykuł 

Częstym problemem w przypadku uprawy papryki jest to, że rośliny wolno rosną – mają mało masy zielonej, a w późniejszych okresach mało kwiatów. Przyczyną tego zjawiska jest to, że gleba jest mało zasobna w próchnicę oraz składniki odżywcze. Właśnie dlatego ogrodnicy polecają jeden sposób, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że papryka ma wystarczającą ilość składników odżywczych do właściwego rozwoju. Poznaj go i już nigdy nie narzekaj na słabe plony.

Czytaj artykuł 

Spośród zielonych roślin domowych o oryginalnym wyglądzie to paproć uchodzi za jedną z najwytrzymalszych propozycji. Jeśli pielęgnacja kwiatów nie jest twoją mocną stroną, a chciałbyś mieć w domu zielony zakątek, postaw na ten gatunek. Zwłaszcza że wśród odmian paproci domowych jest tropikalna perełka, która dosłownie wychodzi z doniczki. Uprawa paproci dawalia to pestka, a włochate, pajęcze kłącza rośliny robią prawdziwą furorę – trudno o równie bezproblemową i ciekawą dekorację parapetu. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zdrowa borówka amerykańska, której potrzeby są zaspokojone, latem rodzi masę słodkich i soczystych owoców. Każdy ogrodnik liczy na obfite plonowanie, dlatego wszelkie objawy mogące wskazywać na chorobę rośliny wzbudzają niepokój. Czy zaczerwienienie liści jest powodem do zmartwień? Jak postępować, gdy zaobserwujemy takie zmiany na krzewie owocowym? Sprawdź, dlaczego liście borówki amerykańskiej czerwienieją i jak sobie z tym radzić.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Jednym z popularniejszych warzyw ogrodowych jest ogórek gruntowy. Warzywo to jest łatwe w uprawie i raczej mało wymagające. Na obfitość plonów wpływa jednak wiele czynników między innymi przygotowanie grządki i sadzenie rozsady. Sprawdź, jaka ziemia do uprawy ogórków jest najlepsza i jak przygotować grządkę w ogrodzie. Nasz instruktaż krok po kroku pozwoli ci szybko uporać się z tym zadaniem. 

Czytaj artykuł 

Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Nic dziwnego, że te oszałamiające kwiaty można spotkać w wielu ogródkach. Niektórzy mogą się zastanawiać, od czego zależy kolor hortensji. Okazuje się, że znając odpowiedź na to pytanie, można zmieniać barwę tych kwiatów. Hiszpańscy ogrodnicy znają pewien sposób. Sprawdź, jaki.

Czytaj artykuł 

Mrówki mogą pojawić się w każdej części naszego ogrodu, również na trawniku. Choć nie są uważane za poważne szkodniki, mało kto cieszy się z ich obecności. Nie tylko są dla nas uciążliwe podczas koszenia, usuwania chwastów czy przebywania na trawie, ale również tworzą na murawie nieestetyczne kopce, które psują jej wygląd. Zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek z trawnika? Poznaj naturalne sposoby na te owady, które stosowane są przez ogrodników zza oceanu.

Czytaj artykuł 

Niektóre gatunki znane są z ekspansywności, dlatego rzadko sadzimy je z własnej woli, zwykle przejmujemy wraz z działką. Mają nawet swoje specyficzne określenia stosowane w kręgach ogrodniczych, jak np. sumak octowiec zwany potocznie zemstą sąsiada. Jednak niektóre kwiaty i krzewy są urokliwe, barwnie kwitną lub dają smaczne owoce i po prostu chcemy je mieć, dopóki nie zaczną dziko się rozrastać. Oto prawdziwie kłopotliwa 5. – tych roślin nie sadź w ogrodzie, a przynajmniej nie tam, gdzie planujesz uporządkowaną rabatę.

Czytaj artykuł 

Każdy, kto zaczyna uprawę warzywnika, ma nadzieję, że jego rośliny będą rosły zdrowo i przez cały sezon uginały się pod ciężarem ekologicznych, soczystych warzyw i owoców. Wielką rolę odgrywa tu właściwa pielęgnacja, jeśli jednak już podczas sadzenia popełnimy błąd, nawet największe starania nic nie zmienią. Pewne rośliny po prostu nie mogą obok siebie rosnąć. Sprawdź, które warzywa towarzyszące to najgorsze pary na grządce i tych połączeń unikaj od teraz, jak ognia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Pomidory ze sklepu nigdy nie smakują tak, jak te z własnego ogrodu, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę. Jeśli zależy nam na zdrowiu tych roślin i liczymy na uzyskanie naprawdę obfitych plonów, musimy posadzić je na odpowiedniej głębokości. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże ma to znaczenie dla powodzenia uprawy! Jak głęboko sadzić pomidory? W jaki sposób postępować z wybujałymi sadzonkami o długich łodygach? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 

Kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą w kuchni azjatyckiej. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane były od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Ale to jeszcze nie koniec jej zastosowań. Jak się okazuje, jest doskonałą podstawą preparatów, które wykorzystasz w swoim ogrodzie oraz podczas uprawy roślin doniczkowych. Zamień chemiczne środki ochrony roślin na naturalną kurkumę.   

Czytaj artykuł 

Prawidłowe prowadzenie i wiązanie warzyw na podporach sprawia, że rosną zdrowo i mają bardziej obfite plony – nie ma bowiem ryzyka, że pędy połamią się pod ciężarem owoców czy działaniem silniejszych wiatrów. Jakie warzywa trzeba podwiązywać i czy wystarczą do tego zwykłe, bambusowe tyczki? Podpowiadamy, jak prowadzić pomidory lub paprykę, aby pięły się w górę i bez trudu utrzymały ciężar imponujących owoców.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.