Okiem eksperta

Okiem eksperta: Optymalizacja domowych kosztów za prąd

Co roku zaskakują nas kolejne podwyżki, rosną ceny żywności, paliwa oraz mediów. Co robić, aby płacić mniej? Można np. nie używać światła, nie ogrzewać mieszkania w zimie, a nawet odmówić sobie ulubionej gorącej kąpieli w ukochanej wannie. Można wyrzec się wielu rzeczy i przyjemności, ale po co? 

REKLAMA

Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Każdemu należy się odrobina luksusu, bo przecież takie chwile pomagają nam oderwać się od codzienności, aby po chwili relaksu powrócić na planetę Ziemia. Odnajdując najczęściej przypadkowo stare faktury za prąd i gaz z niedowierzaniem patrzymy na tamte przyjemne dla oka ceny. Dziś zarabiamy więcej, żyjemy szybciej, i mamy dostęp do wielu rzeczy oraz różnych technologii.

Dzisiejszy codzienny pęd  i tempo, w jakim żyjemy z całą pewnością jest sprawcą tego iż analizę kosztów które ponosimy każdego miesiąca odkładamy w nieskończoność. Najczęściej musi się stać coś strasznego lub zmuszeni czynnikami zewnętrznymi przyparci do muru pochylamy się nad tym za co płacimy. Najczęściej  płacimy za dużo, a nawet nie wiemy, czy moglibyśmy płacić mniej. Te faktury są zawiłe i skomplikowane, po prostu nieczytelne. Trzeba poświęcić dużo czasu na to, aby je zrozumieć, ale to właśnie tego czasu mamy najmniej. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Ktoś, kto się zna i zrobi to za nas. Bez względu czy płacimy wielkie rachunki za zużycie prądu lub gazu w firmie, czy w domu każdy chciały mieć pewność, iż nie przepłaca.

Optymalizuj !

Skupmy się na energii, bo cały kraj obecnie żyje tym co będzie w styczniu przyszłego roku. Dziś wiemy, że tylko dzięki pomocy Państwa, nie dotknęły nas jeszcze zbliżające się podwyżki, ale nic nie trwa wiecznie. Prędzej czy później odczujemy to wszyscy, chyba że przestaniemy korzystać z prądu? Przestaniemy ładować nasze telefony, tablety, laptopy, hulajnogi i wyłączymy wszystkie lodówki  oraz fabryki w kraju. Jest jeszcze jedno rozwiązanie zaczniemy OPYTMALIZOWAĆ te koszty, aby złagodzić skutki podwyżek do poziomu akceptowalności.

Oczywiście podwyżki są tym czym jesteśmy straszeni od dawna. Po co czekać aż nastaną! Zacznijmy robić to teraz, dziś, aby kolejne faktury były niższe. Nie wiele osób zna ich konstrukcję, czyli te wszystkie „magiczne” pojęcia oraz skróty, które się tam znajdują. Bardzo mało osób wie, że ów faktura składa się z dwóch rodzajów kosztów. Dwóch głównych kosztów, czyli za usługi sprzedażowe i usługi dystrybucyjne.  Od kilku lat sprzedawcę Prądu w Polsce możemy zmienić w domu czy w Naszej Firmie, i tutaj w zależności od opłacalności całego przedsięwzięcia. Osobiście rekomenduję, chociaż porównanie ofert na rynku, możemy się miło zaskoczyć z opcji, jakie ta zmiana może nam dać.

Co z dystrybucją? Tu jest trochę gorzej, bo dystrybutor nie posiada lokalnej konkurencji w zakresie usług, które świadczy, czyli jest monopolistą. Polska w chwili, gdy uwalniał się rynek Energii została podzielona terytorialnie i zgodnie z zasięgiem działania na Spółki Dystrybucyjne. Stworzenie dla nich konkurencji jest po prostu nie opłacalne, bo przecież trudno wyobrazić sobie, iż każda firma, która będzie chciała świadczyć usługę konkurencyjną, musi postawiać swoją infrastrukturę taką jak najczęściej widziane przez nas słupy energetyczne. Ich ogrom na pewno odbiłby się na naszym komforcie poruszania się i na pewno znacząco wpłynąłby na estetykę otoczenia.

Dopasuj!

Wiele osób  nie wie, że są pewne parametry w energetyce, które możemy dopasować, do swoich potrzeb. Nie wiele osób wie dziś w dalszym ciągu, że istnieją Taryfy Energetyczne. To gotowe plany taryfowe podpowiadające nam, w jakich godzinach możemy mieć taniej energię i dystrybucję w Naszej Firmie i domu. Mało osób z nich korzysta. Powód jest prosty, to nie wiedza i  niezrozumienie. Firmy Energetyczne nie edukują na ten temat, bo umiejętne wykorzystanie taryfy to czysty zysk dla klienta, a „strata” dla firm energetycznych.

Nie mówimy tu o doprowadzeniu do bankructwa, bo to monopoliście raczej nie grozi, ale wyobraźmy sobie taka sytuację gdzie każde gospodarstwo domowe może płacić rocznie mniej od kilkuset do kilku tysięcy rocznie. To nie fikcja to bardzo realny scenariusz. Nasuwa się pytanie co trzeba zrobić? Zapoznać się z Taryfą Dystrybucyjną na rok bieżący, pod koniec grudnia pojawi się nowa na rok kolejny, i tak co roku pojawia się nowa Taryfa Dystrybutora. To, co jeszcze polecam to rozmowa z Ekspertem, który podpowie co zrobić w firmie, aby płacić mniej, oraz zaoszczędzić w domu. Pamiętajmy, iż każdy zużywa energię inaczej, każdy ma swoje nawyki i przyzwyczajenia, z których nie lubimy rezygnować. Z drugiej strony chcemy płacić mniej i to jak najdłużej a istnieją ku temu stosowne instrumenty jak gwarancja ceny nawet do końca 2023 roku. Firmy prześcigają się ofertami i produktami, ważne, aby wybrać mądrze.

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Autor: Wojciech Poznański, Doradztwo energetyczne

Wojciech Poznański przygodę z liberalizacją rynku Energii i Gazu rozpoczął blisko 11 lat temu. „Płać mądrze, a będzie cię stać na wszystko” to motto, które opisze najlepiej misję, jaka przyświeca mu na co dzień.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem eksperta: Optymalizacja domowych kosztów za prąd"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.