Okiem eksperta

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?

Kupując nowe, wymarzone mieszkanie, możesz uczynić je jeszcze lepszym i dopasować idealnie pod swoje potrzeby, wprowadzając w nim zmiany lokatorskie. Przekształcając układ mieszkania za pomocą nieistotnych budowlanie zmian (a jakże istotnych dla ciebie!), możesz stworzyć wnętrze skrojone jak pod wymiar dla swojej rodziny. Co warto wiedzieć o zmianach lokatorskich i o czym warto pamiętać przy ich aranżacji? Kilka wskazówek poniżej.
Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?
REKLAMA

Zmiany lokatorskie – co to takiego?
Zmiany lokatorskie są to możliwe zmiany, które deweloper dopuszcza do wprowadzenia w układ przyszłego mieszkania, na etapie budowy budynku. Wprowadzamy je, aby dostosować kupowane mieszkanie do własnych potrzeb. O możliwości ich dokonania warto zapytać dewelopera jeszcze przed kupnem mieszkania, gdyż sprzedający nieruchomość nie jest zobowiązany do ich wprowadzania wedle naszych przemyśleń. Dodatkowo, zanim zdecydujemy się ostatecznie zakupić lokal, dobrze skonsultować się z architektem, który pomoże nam ocenić jego przyszły potencjał.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kiedy wprowadzać zmiany?
Zacznij planować już układ pomieszczeń na etapie, kiedy na działce, na której powstaje blok, jest tzw. przysłowiowa dziura w ziemi, czyli jak najwcześniej. Podjęcie decyzji o tym, jak ostatecznie ma wyglądać rzut przyszłego mieszkania, nie wykrystalizuje się z dnia na dzień, dlatego warto o tym myśleć od samego początku. Na pewno spędzisz kilkadziesiąt godzin na rozważaniu wszystkich możliwych układów pomieszczeń, wszystkich za i przeciw za ścianką tu czy tam, lub dołożeniu kolejnych gniazdek czy miejsc na lampę, tak aby ostatecznie uzyskać swój ideał. Poza tym, jeśli zdecydujesz się na układ mieszkania, jeszcze na etapie, na którym nie powstało piętro, uda ci się zaoszczędzić. Deweloper wybuduje od podstaw ścianki działowe i dopasowany pod nowy podział mieszkania układ instalacji, więc ominie cię niepotrzebne wyburzanie, demontowanie i murowanie ścian od nowa. Unikniesz niewygodnych, a czasem niemożliwych przeróbek. Zaoszczędzisz nie tylko niemało pieniędzy, a także i sporo czasu.

Pamiętaj, że warunkiem koniecznym, aby rozpocząć proces wprowadzania zmian lokatorskich, jest pisemne złożenie wniosku do dewelopera, w którym uwzględniono wszystkie nasze propozycje. Przedstawia się je w formie opisowej i rysunkowej, kolorem czerwonym na rzutach otrzymanych od dewelopera.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Co obejmują zmiany lokatorskie?
Odstępstwa od oryginalnego układu mieszkania, jakie będziemy wprowadzać w ramach zamian lokatorskich, dotyczyć będą zmian w zakresie architektury, a co za tym idzie, także w zakresie instalacji elektrycznych, wodnokanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Co konkretnie możemy zrobić?
- Ścianki działowe: w zasadzie swobodnie możemy ingerować w ich układ, przesunąć całą, wyburzyć fragment czy wprowadzić nową. Ich nowy układ będzie zależeć od tego, jaki zaplanowałeś z architektem wynikowy nowy podział mieszkania.

- Drzwi wewnętrzne: jako element ścian działowych, istnieje możliwość zmiany ich lokalizacji, zamurowania czy powiększenia otworu. Pamiętaj jednak, że główne drzwi wejściowe prowadzące z klatki schodowej do mieszkania, nie podlegają żadnym zmianom.

- Instalacje elektryczne i teletechniczne: w tym przypadku to od ciebie będzie zależeć ostateczny układ gniazd elektrycznych, internetowych, RTV, telefonicznych czy domofonu, włączników oraz punktów świetlnych na ścianie i suficie. Masz pełną dowolność w ich rozmieszczeniu, a także ilości. Warto jednak przygotować profesjonalny i przemyślany projekt funkcjonalny elektryki, aby nie przesadzić z ilością punktów i gniazd w żadną ze stron.

- Instalacje sanitarne: możesz zmienić układ sprzętów w łazience i kuchni. Pamiętaj jednak, że urządzenia wodno-kanalizacyjne nie mogą być w zbyt dalekiej odległości od pionów.

- Grzejniki: możesz zdecydować o ich lokalizacji, a nawet wyglądzie. Jednak w przypadku chęci zmiany modelu grzejnika na inny typ, wymagane będą obliczenia cieple tak, aby moc nowego urządzenia była adekwatna do tego oryginalnie zaprojektowanego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zasadniczo musisz się trzymać układu pionów i przebiegu głównych instalacji. Jeśli dobrze przewidzisz powiązania funkcjonalne z przebiegiem pionów instalacyjnych i kominów, nie jest wykluczone przeniesienie łazienki w miejsce kuchni i na odwrót. Jeśli zdecydujemy się na to odpowiednio wcześnie, to i kuchnia może wylądować jako aneks w pokoju, a sama stać się dodatkowym pokojem dla dziecka. Na etapie budowy bez problemu zostaną tak poprowadzone media, że nie będzie z tym najmniejszego problemu.

Ważne! Dopilnuj, aby ilość przewodów wentylacyjnych się zgadzała i była wykonana zgodnie z wymaganiami warunków technicznych i obowiązujących norm.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


A czego nam nie wolno?
- Ściany nośne: Bezwzględnie nie możemy ingerować w układ głównej konstrukcji nośnej obiektu. Nie ma możliwości przestawienia ściany nośnej lub słupa, a także wyburzania ich najmniejszej części.

- Okna: zmian lokatorskich nie można wprowadzać w zewnętrznych elementach budynku jak choćby przesunięcie okna lub zmiana jego wielkości.

- Piony instalacyjne wod-kan, C.O., wentylacji: tutaj również musisz zaakceptować ich przebieg. Są to elementy biegnące przez wszystkie kondygnacje, przecinające stropy, zostały one przewidziane i odpowiednio zlokalizowane już w projekcie budowlanym. Ich lokalizacja nie jest możliwa do naruszenia.

- Inne zmiany, które byłby zmianami istotnymi w rozumieniu prawa budowanego: chociażby to, jak zmiana sposobu użytkowania części mieszkania polegająca np. na wydzieleniu jednego pokoju na gabinet kosmetyczny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Kto powinien wprowadzić zmiany lokatorskie i od czego zacząć?
Jeśli już uzgodnisz ze sprzedającym nieruchomość, że takowych zmian możesz dokonać, udaj się do jego siedziby po rzut mieszkania wraz z projektem instalacji. Będzie to podstawa do dalszych działań.

Po przeanalizowaniu wszystkich swoich pomysłów na ostateczne rozplanowanie mieszkania możesz przystąpić do stworzenia zasadniczego projektu przedstawiającego zmiany lokatorskie. Taki projekt możesz wykonać sam, jednak najlepiej zatrudnić do tego architekta. On pomoże ci zgodnie z warunkami technicznymi, a także sztuką budowlaną sporządzić profesjonalny i funkcjonalny plan mieszkania ze wskazaniem zmian lokatorskich. Architekt uwzględni kompleksowo wszystkie możliwe zmiany w mieszkaniu już na podstawie koncepcji projektu aranżacji wnętrz. Z racji doświadczenia architekt na pewno zaproponuje ci kilka możliwych rozwiązań do twoich pomysłów, a nawet zasugeruje coś, o czym byś nie pomyślał. Współpraca z profesjonalistą pozwoli stworzyć maksymalnie funkcjonalne, przestronne i piękne mieszkanie. Dostaniesz finalnie nie tylko projekt samych zmian lokatorskich, ale także projekt wykonawczy, według którego ekipa budowlana wykona w twoim mieszkaniu niezbędne prace.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podsumowując, na pewno warto wprowadzać zmiany lokatorskie do lokalu mieszkalnego, który chcesz zakupić. Jeśli decyzja zapadła, dopilnuj zapisów w umowie z deweloperem i szczegółowo ustal z nim wszystkie kwestie związane ze stworzeniem projektu zmian, ich wykonania, terminów, a także kosztów. Nie ograniczaj swojej wyobraźni i wykorzystaj możliwości, bo po co mieszkać w takim samym mieszkaniu, jak pozostali sąsiedzi.

arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com

Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska - Gan odpowie na każde twoje pytanie!

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić . Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Prysznic czy wanna? Co wybrać?

Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy

Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze

Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy

Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz

Jak wybrać płytki na taras?

Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły!

Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?

Aranżacja wnętrza ze skosami. O czym należy pamiętać?

Wnętrze w pastelowej palecie

Okiem eksperta: Dekoracje w łazience – dodatki, akcesoria, gadżety… Jak je wybrać?

Okiem eksperta: Czy mała łazienka może być wygodna?

Tajemniczy ogród we wnętrzach, czyli tapety we florystyczne wzory

Pomysły na parapet wewnętrzny

Urządzanie kuchni - najczęściej popełniane błędy

Płytki cementowe z wyrazistymi motywami na podłogi i ściany – wady i zalety

Okiem eksperta: na jakie akcesoria i dodatki do wnętrz nie warto szczędzić pieniędzy

Drewno jako element dekoracyjny. Jak stosować drewno we wnętrzach?

Otwarta strefa dzienna. Jak symbolicznie ją podzielić, gdy nie ma ścian?

Styl Fusion we wnętrzach. Czym się charakteryzuje

Ekspert radzi, jaki blat kuchenny wybrać

Lustro - dekoracja zawsze na czasie

Modne materiały wykończeniowe

Styl vintage, czym się charakteryzuje?

Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu

Ciemne ściany w mieszkaniach. Hit czy prosty sposób na zaciemnienie wnętrza?

Okiem eksperta: Styl retro we wnętrzach

Wielki powrót mozaiki. W jakich wnętrzach się sprawdzi?

Wnętrza nie całkiem otwarte. Co wybrać zamiast drzwi?

Motywy zwierzęce w dekoracji

Jak wykonać wyspę kuchenną?

Małe mieszkanie i wielkie szafy. Jak wybrać odpowiedni model, gdzie ją umieścić i jak ukryć?

Wnętrzarskie vademecum: Charakterystyka stylu kolonialnego

WOKÓŁ STOŁU, czyli jak urządzić jadalnię?

Moda przemija, styl pozostaje. Materiały i elementy dekoracyjne, które nie są już trendy

Sztukaterie we wnętrzu – kiedy się sprawdzą?

Grzejniki we wnętrzach – jak wybierać, dopasować do wnętrz i o czym pamiętać, decydując się na zmianę

Sztuka aranżacji: Rola proporcji w urządzaniu wnętrza

5 błędów, które popełniamy, urządzając sypialnię

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.