Okiem eksperta

Zalety i wady okna dachowego. O czym należy pamiętać przy montażu?

Od jakiegoś czasu chodzi za tobą myśl zamontowania okna dachowego, by rozjaśnić przestrzeń mieszkalną? Zainstalowane w odpowiednim miejscu sprawi, że ilość światła w pomieszczeniu może wzrosnąć nawet 5-krotnie, w stosunku do obecności samych okien pionowych. Chcesz dowiedzieć się o innych zaletach tego rozwiązania? Przeczytaj poniżej!

materiał partnera
REKLAMA

Gdzie zamontować okno dachowe?

Zastanawiając się nad miejscem usytuowania okna połaciowego, powinieneś wziąć pod uwagę, w jaki sposób przemieszcza się słońce podczas dnia. Jeżeli wstawisz je w zachodniej lub południowej części dachu wpadającego światła będzie znacznie więcej niż w przypadku umiejscowienia go na wschodniej lub północnej stronie.

Podczas tego wyboru powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Decydując się na lokalizację zachodnią lub południową, w upalne lato możesz skazać się na spotęgowanie temperatury panującej w pomieszczeniu. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad sposobami, jak regulować ciepłotę w mieszkaniu.

Główne zalety okien dachowych

 • Dodatkowe źródło światła. Doceniane przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy padające światło słoneczne ma mniejsze natężenie i jest mniej efektywne.
 • Oszczędność energii. Okno połaciowe dostarcza więcej naturalnego światła i ciepła. Dzięki temu możesz zmniejszyć użytkowanie energii elektrycznej do oświetlania i dostarczyć dodatkowe ciepło do mieszkania.
 • Dodanie waloru estetycznego. Okna dachowe mają różne rozmiary, kształty i kąt montażu, przez co wpływają na wizualny odbiór pomieszczenia. Dzięki nim zwiększy się wartość mieszkania przy ewentualnej chęci sprzedaży.
 • Większa optyczna przestrzeń wnętrza. Okna, podobnie jak lustra sprawiają, że mieszkanie wydaje się przestronniejsze.
 • Wpuszczanie świeżego powietrza. Większość z nich się otwiera i uchyla, co daje możliwość wietrzenia pomieszczeń. Jest to szczególnie przydatne gdy w mieszkaniu jest duszno i chcesz obniżyć panującą tam temperaturę. Uchylone w letnią noc zapewnią odpowiednią wentylację.
 • Zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności. Ze względu na ich kąt nachylenia, zaglądający przechodnie i sąsiedzi mają małą możliwość obserwacji wnętrza, co wpływać będzie na Twój komfort. Dostęp do nich przez dzieci jest ograniczony oraz stanowią dobre zabezpieczenie przed włamaniami.

Główne wady okien dachowych

 • Przegrzewanie mieszkania. Tak jak było to opisane w pierwszym punkcie, w upalne dni mogą stanowić one pułapkę cieplną i powodować dogrzewanie się pomieszczeń. By temu zaradzić, można zamontować na nich żaluzje lub rolety.
 • Utrata ciepła. Zdarza się, że w trakcie zimnych dni powodują szybsze wychładzanie się pomieszczeń. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że szkło dobrze przewodzi ciepło. Dlatego, lepiej jest zainwestować w okna lepszej jakości, które oferowane są przez wielu dobrych producentów.
 • Możliwość wystąpienia przecieków i wilgoci. Najbardziej narażone na nie są okna usytuowane na płaskich dachach lub te, których kąt nachylenia jest mały. Dlatego tak ważna jest obecność korytarzy odprowadzających wodę z obrębu okna. Konieczne są też systematyczne przeglądy dachów i pomieszczeń pod kątem występowania wycieków lub wilgoci.
 • Utrudnione mycie. Może to być skomplikowanym zadaniem, szczególnie w przypadku okien, bez możliwości otwierania i umycia ich ze środka. W takich sytuacjach może być konieczne skorzystanie z usług specjalistów.

O czym pamiętać?

Zaznajomienie się z planem więźby dachowej może w znaczącym stopniu ułatwić dalsze prace. Znając rozkład krokwi, wiesz jakich okien szukać. By uniknąć dużych prac demontażowych, okno powinno wpasowywać się w przestrzenie pomiędzy krokwiami (powinno być o ok. 7 cm mniejsze niż rozstaw krokwi).

Rzetelne przygotowanie to połowa sukcesu. Oprócz zadań ściśle technicznych takich jak wycinanie otworu czy sam montaż powinieneś wcześniej zastanowić się jeszcze nad:

 • sposobem dostania się na dach

Montaż okien dachowych to praca na wysokości i jak we wszystkich tego typu działaniach powinieneś przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zaplanowanie, w jaki sposób będziesz przemieszczał się w górę i w dół oraz jak zorganizować stabilny grunt do pracy to podstawa. Możesz użyć do tego, rusztowania lub chociażby podnośnika koszowego. Ten drugi, oprócz zalet związanych z łatwym przemieszczaniem się, stanowić też może wygodny i stabilny obszar do pracy.

 • w jaki sposób będziesz przenosić potrzebne materiały i elementy

Standardowe szerokości okien dachowych zaczynają się od 55 cm i dochodzą do 160 cm. Przy mniejszym rozmiarze sam ich transport w górę może przebiegać w miarę bezproblemowo. W przypadku większych gabarytów, pojawiają się “schody”. Poza mało poręcznymi wymiarami, dochodzi jeszcze ich ciężar. W takiej sytuacji możesz rozważyć wynajem dźwigu samojezdnego, który dostarczy elementy w wyznaczone miejsce. Tak, abyś Ty mógł skupić się już tylko na montażu.

Mimo iż montaż okien dachowych może wydawać się łatwy, wymaga on odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Aby uniknąć konsekwencji złego montażu, warto zastanowić się nad zatrudnieniem doświadczonego dekarza, który udzieli Ci gwarancji na wykonanie. W głównej mierze wady okien tego typu, wynikają ze złej ich instalacji i zabezpieczenia. Odpowiednio zainstalowane okna połaciowe mogą być wyjątkową ozdobą, która posłuży Ci latami.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zalety i wady okna dachowego. O czym należy pamiętać przy montażu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.