Poradniki

Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu?

Mrówki to chyba jedne z najbardziej docenianych spośród wszystkich owadów. Mimo to wielu z nas wcale nie cieszy się, widząc je w ogrodzie lub co gorsza, we własnym domu. Podpowiadamy, jakimi sposobami można pozbyć się ich z naszych włości.
Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu?
REKLAMA

Mrówki w domu
Mrówki są pożyteczne i nieszkodliwe, dopóki nie pojawią się w naszych domach. Tworzą bardzo złożone, ale sprawnie funkcjonujące, hierarchiczne społeczności, na których czele stoją królowe. Na swoje siedziby wybierają zamknięte, ciepłe przestrzenie, w których panuje wysoka wilgotność. Chowają się w zakamarkach łazienki lub kuchni, skąd mają łatwy dostęp do pożywienia. Bardzo ciężko się ich pozbyć z mieszkania, zabijanie pojedynczych osobników jest bezcelowe. Królowa stada zorientuje się, że jej orszaki się zmieszają i zacznie składać dużo więcej jaj, co multiplikuje problem.

W naszych domach i grodach najczęściej możemy natknąć się na faraonki (są prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców bloków. Aby skutecznie się ich pozbyć, nierzadko konieczna jest współpraca wszystkich sąsiadów) gmachówki (zwykle wybierają drzewa, ale spotkać je można szczególnie w drewnianych domach), hutnice, rudnice, amazonki i mrówki darniowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To cię również zainteresuje: Poznaj swoich lokatorów! 7 gatunków zwierząt występujących w naszych domach »

Chcąc wygonić je z domu, przede wszystkim powinniśmy zadbać o czystość i odpowiednie przechowywanie pożywienia, tak by owady nie miały do niego tak łatwego dostępu. „Suchą” żywność, tj. mąki, cukier, płatki itp. trzymaj w plastikowych, szczelnie zamkniętych pojemnikach. Owoce i warzywa będą bezpieczniejsze w lodówce. Staraj się także utrzymywać czystość w zlewie – nie zostawiaj naczyń „do namoczenia” – mrówki chętnie poją się w zbiornikach ze stojącą wodą. Warto sprawdzić również, czy w oknach, drzwiach i ścianach nie ma pęknięć lub szczelin, przez które owady dostają się do środka domu.

Mrówki w ogrodzie
Obecność mrówek w ogrodzie ma swoje zalety, jak i wady. Roznoszą nasiona roślin, ułatwiając wysiew niektórych gatunków, czyszczą trawnik z odpadów organicznych, spulchniają glebę i dystrybuują w niej potrzebne składniki mineralne. Niestety, ich kopczyki mogą przeszkadzać w ukorzenieniu się roślin, istnieje również ryzyko, że insekty z ogrodu przedostaną się do domu.

Sposoby na mrówki
Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym wypłoszycie mrówki z domu, jak i z ogrodu.

Mąka kukurydziana
Mąkę rozsypujemy w miejscu, w którym mrówki licznie występują. Łakome mrówki po zjedzeniu miału nabrzmiewają i giną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To cię również zainteresuje: Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny »

Cytryna
Zapach cytryny drażni i odstrasza wiele żyjątek, także mrówki. Jeśli dostrzeżemy gdzieś te owady, w kątach mieszkania rozłożymy skórę cytryny, z której wcześniej wydrążono owoc. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozłożyć je także w ogrodzie. Dla lepszego efektu dobrze jest spryskać sokiem z owocu progi drzwi i zewnętrzne parapety w domu.

Obierki z ogórka
Kto by pomyślał, że w niepozornych obierkach z ogórka czai się potencjał, do zwalczania owadów? W skórce zielonego warzywa znajdują się toksyczne dla mrówek substancje. Wystarczy, że położymy obierzyny w miejscu występowania szkodników, a przestaną być problemem.

Soda oczyszczona
Sodę oczyszczoną, tak jak proszek do pieczenia można wysypywać na drodze, którą przemierzają owady.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To cię również zainteresuje: Boraks. 10 powodów, by mieć go w domu »

Boraks
Aby przygotować naturalny preparat na insekty, w 3/4 szklance wody należy zagotować pół szklanki cukru i łyżkę boraksu. Po ostudzeniu domowy repelent powinien mieć konsystencję przypominającą galaretę. Przekładamy go do niedużych naczyń np. plastikowych nakrętek i rozkładamy we wszystkich kątach w domu. Drobne owady wkrótce przestaną być utrapieniem.

Ocet winny
Niewielką jego ilość dodaj do płynu do mycia podłóg. Owady nie tolerują ostrego, kwaskowego zapachu specyfiku.

Kreda
Kolejnym sposobem jest użycie chińskiej kredy. Rysujemy nią linię wzdłuż miejsc, przez które przechodzą mrówki. Drobinki kredy zanoszone są do gniazda, które trute jest od wewnątrz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To cię również zainteresuje: Cynamon naszym sprzymierzeńcem w ogrodzie! » 

Cynamon
Cynamon jest doskonały dla ludzi, lecz nie dla owadów. Rozsypujemy aromatyczną przyprawę wokół rośliny, a niechciane owady dadzą im spokój. Czynność warto powtarzać raz na dwa tygodnie.

Rośliny zapachowe
W ogrodzie lub w doniczkach do uprawy na parapecie warto posadzić rośliny takie jak lawenda, eukaliptus, wrotycz pospolita, tymianek, mięta pola – mrówki zwykle trzymają się od nich z daleka.

Przenoszenie gniazda z trocinami
Jeśli nie chcemy wyplenić mrówek, a jedynie przenieść ich gniazdo poza obręb działki, wypróbujmy metody z doniczką i trocinami. Niepotrzebny pojemnik napełniamy wiórami, a następnie kładziemy go na mrowisku. Uzbrójmy się w cierpliwość — po pewnym czasie mrówki powinny przenieść się z ziemi do nowego lokum w trocinach. Dzięki temu będziemy mogli przenieść je w inne miejsce – najlepiej odległe, od domu i ogrodu.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Kliknij i weź udział w urodzinowym konkursie! »

Przeczytaj również:

 
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.