Poradniki

Piszesz na drzwiach K+M+B? Ten błąd popełnia wielu z nas

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Święto Objawienia Pańskiego zwane Świętem Trzech Króli. Z tej okazji wielu wiernych umieszcza nad wejściem do domu symbol „K+M+B”. Czy słusznie?

REKLAMA

Obchody Święta Trzech Króli wiążą się z licznymi tradycjami. Tego dnia w kościołach święci się kredę oraz kadzidło. Niegdyś wierzono, że okadzenie domów pobłogosławionym dymem uchroni jego mieszkańców przed nieszczęściam i chorobami.

W tym okresie wielu katolików wypisuje na drzwiach wejściowych litery „K+M+B” na pamiątkę trzech mędrców ze Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara – którzy, podążając za Gwiazdą Betlejemską, przybyli do miejsca narodzin Jezusa, by złożyć mu pokłon oraz dary. Jest to jednak błędny zapis.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Matthias Gabler (@matthiasgabler_)

Prawidłowy to: „C†M†B”, co odnosi się do zwrotu „Christus Mansionem Benedictat” („Niech Chrystus błogosławi ten dom”). Kolejne litery nie są oddzielone, jakby się mogło wydawać, „plusami”, lecz krzyżami, czyli znakami błogosławieństwa. Na końcu wyrażenia umieszcza się bieżący rok. Całość zatem wygląda tak: C†M†B†2019.

Rozpowszechnienie formy „K+M+B” wynika z dużej popularności średniowiecznej legendy o Kacprze, Melchiorze i Baltazarze. Zwyczaj znakowania wejść tym wyrażeniem nawiązuje do Starego Testamentu i Księgi Wyjścia, która opisuje dziesięć plag biblijnych, które nawiedziły Egipt. Jedna z nich mówi o Izraelitach, naznaczających wejścia do domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary bożej.

Deccoria.pl 

Zdjęcie główne: Pixabay.com

Zobacz więcej zdjęć

Zobacz: Wszystko co warto wiedzieć o jemiole >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (9)

dasen4

K+M+B =100 zl.

nieniemiec

NIEMIECKIE BZDURY, CO ROKU TEN SAM ODGRZEWANY NEWS Poświęconą w kościele kredą oznaczamy drzwi naszych domów pisząc na nich litery: K+M+B lub C+M+B. Obie formy są prawidłowe – poinformował ks. Paweł Rytel -Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zenon333

Strzeżcie się PRAWDZIWYCH (czytaj fałszywych) proroków!

oeriel

Odgrzewany kotlet, nie macie o czym pisać już?

dallape

M.in. polscy katolicy, to praktycznie są poganiątka, ponieważ wyznają pogańską, trefną, łacińską, bałwochwalczą religię (rzekomo chrześcijańską). W Apokalipsie św. Jana organizacja ta określona jest jako Wielki Babilon. Uświęcają pogańskie 'święto' ku czci bogów słońca (dzień roboczy) niedzielę. Czczą również figurki (bałwanki) wykonane rękami ludzkimi, z różnego rodzaju surowców, przeważnie z gliny, popaprane farbami itd., itd. Tzw. święto Trzech Króli to trefny wynalazek purpuratów. Żaden z apostołów, ani ludzi wierzących w PRAWDZIE, takich 'numerów' nie wykręcał.

AlCapone

Kasa + Musi + Być

mm221

"Z Uroczystością Objawienia Pańskiego (Epifanią) związane są następujące zwyczaje: 
(…)
 4. błogosławienie domów – w Polsce podczas kolędy, wizyty duszpasterskiej, w czasie której na drzwiach domów wypisuje się kredą inicjały imion Trzech Mędrców: K+M+B – Kacper, Melchior, Baltazar oraz bieżący rok. Na zwyczaj ten wpłynęło sprowadzenie relikwii Mędrców do Kolonii i rozpowszechnienie ich kultu. Wieki średnie głębiej odczytywały ten skrót: Christus (C=K) mansionem (M) benedicat (B) – niech Chrystus błogosławi to mieszkanie. Legendarne imiona Mędrców wskazano w IX w., chociaż wcześniej podał je Cezary z Arles (VI w.)." A wystarczyłoby zajrzeć do Leksykonu liturgii w opracowaniu ks. prof. Bogusława Nadolskiego TChr.

YetiHimalaje

Kim byli trzej królowie – byli Perskimi kapłanami i uczonymi, znawcami astronomii i biegu życia ludzkiego, byli związani z najwyższą władzą w kraju. Żydzi nazywali ich magami. Całkiem możliwe, że kiedy Apostołowie pod natchnieniem Ducha Świętego pisali ewangelię, oni mogli być już królami. Ofiarowali dary, które składa się królom i kapłanom: „upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę” Mt 2:11; Wysłannicy szatana nie złożyli by Jezusowi hołdu, to niewykonalne por. Iz 60:6, Ps 72:10n., 45:9. Bóg, , nakazał Mędrcom we śnie (Mt 2:12), aby wracając ominęli Heroda, który działał z inspiracji szatana. Ciekawe, że najpierw poszli do pałacu, (Mt 2:1-4), dlatego, gdyż spodziewali się, że król powinien urodzić się w pałacu, a za gwiazdą szli dalej do Betlejem (Mt 2:8n.). Słowo Ciałem się stało i Bóg zszedł na Ziemię, by stać się człowiekiem

Zenon333

Znawca się znalazł. Nie jest to żaden błędny zapis, tylko interpretacja autora. I po co to komu? Można sobie owo jeszcze na tysiące sposobów tłumaczyć. Spytajcie osób posługujących się różnymi językami, to literki będą się zmieniały jak ulęgałki. Liczy się przesłanie, bo Trzej Mędrcy byli i to jest niezaprzeczalne, a imiona mieli jakie mieli, a druga teoria - Niech Chrystus Błogosławi Ten Dom - literki N+C+B+T+D. to po polsku. Zatem autorze bądż konsekwentny i nie rób ludziom wody z mózgu.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Piszesz na drzwiach K+M+B? Ten błąd popełnia wielu z nas"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.