Porady ogrodnicze

10 roślin, które wyrosną w cieniu

Cieniste zakątki w ogrodzie potrafią być niezwykle efektowne – urozmaicają jego krajobraz oraz nadają mu tajemniczego charakteru. Odpowiednio dobrane gatunki roślin sprawią, że nawet najbardziej problematyczne fragmenty zieleńca – np. pod koronami drzew albo przy północnej stronie budynku - staną się równie reprezentacyjne, co pozostała, lepiej nasłoneczniona część naszego zielonego (ze)wnętrza.
REKLAMA

KONKURS: Pokaż swoją jadalnię i wygraj 750 zł na zakupy. Kliknij!

Poniżej odnajdziecie listę moich sprawdzonych roślin do sadzenia w cieniu oraz krótką charakterystykę wybranych gatunków, którym nie przeszkadza ograniczony dostęp do światła. Sprawią one, że miejsca osłonięte przed słońcem przez drzewa lub bryły budynku, już nigdy nie będą razić pustką.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Okrywowe
Oto sprawdzone gatunki, które świetnie zadarniają ciemne zakamarki ogrodu — wizualnie mogą pełnić funkcję podobną do trawnika. Będą rosły wszędzie tam, gdzie trawa nie da rady z powodu niedostatku promieni słonecznych.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – do nasadzeń naturalistycznych, raczej większych połaci, chyba że wybierzemy odmianę wolniej rosnącą. Świetnie zadarnia płaskie powierzchnie i nie pozwala, rosnąć na nich chwastom. Wspina się po podporach, murkach, drzewach, nada się zatem do pokrywania skarp. Duży plus za to, że jest zimozielony.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Runianka pospolita (Pachysandra terminalis) – bywa kapryśna: nie lubi za bardzo podmokłych gleb, ale nie przepada również za przesuszeniem. Jeśli spodoba jej się w naszym ogrodzie, to zadarnia na potęgę. Wiosną nowe przyrosty są w kolorze soczystej zieleni. Także zimozielona.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) rozjaśnia cieniste zakątki drobnymi błękitnymi kwiatami z białymi oczkami. Zebrane w luźne szczytowe grona, przypominają nieco niezapominajki. Rośliny te pięknie rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom. Szczególnie polecana do gleb wilgotnych, w których czuje się najlepiej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) jest zimozieloną, niską, płożącą się byliną, rodem z leśnego podszytu. Toleruje bardzo głęboki cień, ale źle znosi suszę. Jest ozdobna z błyszczących zielonych liści, osiągających nawet 12 cm szerokości.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Trójlist (Trillium sp.) to roślina runa leśnego. Świetnie znosi bardzo duże zacienienie, lubi również wilgotne stanowiska. Jest rośliną kolekcjonerską, ale wartą uwagi. Potrzebuje kilku sezonów, żeby się przyjąć. Nie znosi uszkadzania korzeni, a zimą dobrze jest je okrywać. Kiedy już się przyjmie, pięknie zadarnia, rozrastając się szeroko. Wytwarza łodygi zwieńczone trzema liśćmi, spomiędzy których wyrasta trójpłatkowy kwiat barwy białej lub w różnych odcieniach różu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Inne sprawdzone gatunki, które świetnie nadają się do zadarniania cienistych miejsc w ogrodzie to:

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata)

Dereń kanadyjski (Cornus canadensis)

Bodziszek – odmiany niskie, zadarniające

Barwinek (Vinca minor)

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

Tiarella (Tiarella Wherry'ego)

Fiołek motylkowaty (Viola sororia)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Byliny do cienia

Epimedium
to mało znana, niewielka, ale wdzięczna i warta uwagi kępkowa bylina, która posadzona w większej ilości tworzy efektowną okrywę. Wiosną zachwyca świeżą zielenią liści z odcieniem miedziano-czerwonych żyłkowań. Spośród nich wyrastają wówczas na sztywnych łodygach ostrogowate kwiaty, zebrane w luźne grona. W lecie liście przybierają ciemnozieloną barwę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) jest bujnie rosnącą, okazałą paprocią, która rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Liście dorastające nawet do 100 cm wysokości, wiosną są jasnozielone. Te zarodnionośne są natomiast brązowe i bardzo trwałe – widoczne ponad powierzchnią ziemi przez całą zimę. Lubi glebę próchniczną i wilgotną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Tawułka (Astilbe sp.) – to wspaniałe byliny, które swoimi dużymi (dorastają nawet do 20 cm długości!) delikatnymi oraz puszystymi kwiatostanami w pastelowych odcieniach szczególnie zwracają na siebie uwagę. Aby rosły intensywnie i obficie kwitły, potrzebują żyznej i wilgotnej gleby. Co 4 lata należy je wykopywać i dzielić – w przeciwnym wypadku obumrą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia) jest długowieczną byliną o dużych, dekoracyjnych, dłoniastych liściach. Jej kremowe kwiaty są drobniutkie zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany. Do bujnego wzrostu i rozwoju potrzebuje gleb żyznych i wilgotnych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych zakątków nad zbiornikami wodnymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kokoryczka olbrzymia (Polygonatum giganteum) – to wysoka bylina, która świetnie prezentuje się w założeniach naturalistycznych. Lubi gleby żyzne, próchniczno-piaszczyste i wilgotne – posadzona na takim stanowisku dorasta nawet do 150 cm wysokości. Białe kwiaty podobne są do dzwonków, zwisają pod liśćmi z długiej wygiętej łodygi. Po przekwitnięciu ozdobna jest łodyga z soczyście zielonymi liśćmi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerięInne efektowne byliny do cienia to:

Parzydło leśne (Aruncus dioicus)

Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis)

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Hosta

Żurawka

Orlik Aquilegia

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)

Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)

 

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

AgnieszkaPe

Właśnie planuję cienistą rabatę i wykorzystam informacje:)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "10 roślin, które wyrosną w cieniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.