Porady ogrodnicze

Jak wyczyścić podjazd i inne nawierzchnie ogrodowe?

REKLAMA

Jak radzić sobie z zabrudzeniami nawierzchni ogrodowych?
Oleiste substancje — jak np. oleje i smary samochodowe, tłuste sosy i wytopiony z grillowanych przypraw tłuszcz — z podjazdów, tarasów i ścieżek usunąć jest najciężej. W ich przypadku trzeba działać szybko, najlepiej tuż po powstaniu zabrudzenia. Zalewamy je od razu dużą ilością wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a później szorujemy szorstką szczotką. Dobrze też zasypać taki zaciek piaskiem. Gdy kruszywo wchłonie plamę, należy je usunąć, a miejsce zabrudzenia dokładnie umywamy wodą z detergentem lub przeznaczonym w tym celu środkiem odtłuszczającym.

Zobacz więcej zdjęć

Ślady po farbie, zaprawach, cemencie
Zabrudzenia powstałe na skutek prac remontowych również wymagają szybkiej reakcji. Resztki farb i cementu zdrapujemy, a pozostałe ślady zmywamy wodą pod ciśnieniem. Jeśli takie działania nie przyniosą efektu, koniecznie będzie szlifowanie lub piaskowanie nawierzchni, czyli czyszczenie jej sprężonym powietrzem z dodatkiem piasku. Zabieg ten możemy zamówić u firm, które się w nich specjalizują lub przeprowadzić samodzielnie – niezbędny sprzęt możemy bez problemu wypożyczyć.

Zobacz więcej zdjęć

Inną kategorią zabrudzeń wynikających z niedbałej pracy wykonawców remontów są białe wykwity, które pozostają na podjazdach i ścieżkach. To naturalne zjawisko powodowane reakcją związków wapnia (pochodzącym z cementu właśnie) z wodą opadową. Biały nalot, czyli wykwity soli wapnia znikną same, choć w niektórych przypadkach będzie trwać to dłużej.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

gregXI

Plamy z kostki usuwamy na przykład tak https://ekspertbuszrem.wordpress.com/2018/02/18/jak-usunac-plamy-z-kostki-brukowej/

wojciech_1708

cześć jakiś czas temu zastanawiałem się nad zakupem myjki ciśnieniowej do czyszczenia kostki i jeszcze do paru innych rzeczy w ogrodzie i domu ale znalazłem taką stronkę www.cleanmed.com.pl mają tam fajną myjkę którą wypożyczam dwa razy w roku wtedy kiedy potrzebuję polecam naprawdę fajny serwis

CeeGee

Ja w takich przypadkach stosuje kwas chlorowodorowy. W zaleznosci od stezenia powinien byc odpowiednio wymieszany z woda. Polewa sie paving, lub beton i w bardziej brudnych miejscach wspomaga sie szczotka. Po pewnym czasie splukuje woda. Wszystko wyglada jak nowka. Ten kwas uzywa sie przy myciu scian nowych domow z zabrudzen z zaprawy zeby cegle przywrocic do swojej nowej swietnosci i koloru. Kwas jest niebezpieczny, trzeba miec odpowiednie ubranie, buty, rekawiczki i okulary. Trzeba poprostu uwazac.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyczyścić podjazd i inne nawierzchnie ogrodowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.