Porady ogrodnicze

Jesienny kalendarz ogrodniczy

Gdy nadchodzi wrzesień, zdajemy sobie sprawę, że małymi krokami rośliny w ogrodzie zaczynają przygotowywać się na zimę. Jakie czynności powinniśmy wykonywać w danym miesiącu, aby przed przyjściem pierwszych mrozów o niczym nie zapomnieć?
Jesienny kalendarz ogrodniczy
REKLAMA

WRZESIEŃ
Miesiąc ten charakteryzuje się obfitością warzyw i owoców. Jest to czas na ich zbiory oraz pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Należy również przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne.

Co powinniśmy zasadzić: jest to świetny czas, aby pomyśleć o wyglądzie ogrodu na wiosnę - należy posadzić cebule takich kwiatów jak: przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy, szafirki, hiacynty, szachownice, tulipany. Powinno się najwcześniej posadzić te, które jako pierwsze zakwitają: przebiśniegi, cebulice oraz krokusy. Po pierwszych przymrozkach cebule powinno się okryć torfem, korą lub gałązkami. Z początkiem września, należy również wykopać oraz posadzić na nowo cebule lilii. Na miejscu stałym powinny znaleźć się z rozsadnika dwuletnie rośliny m.in. naparstnice, malwy czy bratki. Sadzić należy również drzewa oraz krzewy w pojemnikach. Ten jesienny miesiąc jest również okazją do założenia wrzosowiska.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Sadzenie roślin cebulowych jesienią Przeczytaj»
Jak dbac o wrzosy? Przeczytaj»

Co powinniśmy rozmnożyć: przez podział możemy rozmnożyć byliny kwitnące wiosną i latem oraz trawy ozdobne. Z ziół możemy podzielić m.in. cząber, rabarbar oraz lubczyk.

Co powinniśmy zebrać: owoce drzew owocowych: gruszek, jabłek oraz śliwek. Jest to też czas zbiorów orzechów oraz warzyw korzeniowych. W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jakie zabiegi pielęgnacyjnie przeprowadzamy: powinniśmy przygotować glebę pod sadzenia wiosenne, zbieramy opadłe liście, podlewamy obficie drzewa i krzewy. Możemy wykonać cięcie orzechów włoskich, brzóz, klonów kasztanowców i wiązów. Przycinać można także krzewy owocowe: maliny i jeżyny.

PAŹDZIERNIK

Kontynuujemy sadzenie cebul roślin cebulowych, jednak wyrosną one późniejszą wiosną niż sadzone w terminie wrześniowym.

Co powinniśmy zasadzić: To odpowiednia pora na sadzenie drzew i krzewów zrzucających liście na zimę: drzew i krzewów owocowych. Październik to dobry czas na dzielenie i sadzenie bylin. Należy wykopać również bulwy kwiatów niezimujących w gruncie takich jak dalie i begonie. Najlepiej to zrobić po pierwszych przymrozkach, gdy części naziemne tych roślin przemarzną i schować do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Dojrzewają również owoce dyni olbrzymiej, które można wykorzystać w jesiennych kompozycjach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

 
 

Jakie zabiegi pielęgnacyjnie przeprowadzamy: Można lekko przyciąć pędy róż. Na tym należy zakończyć przycinanie drzew i krzewów, by nie pobudzić roślinności do wypuszczania pędów, które nie mogąc zdrewnieć na zimę, przemarzłyby.

Jak przycinać róże w ogrodzie? Przeczytaj»

LISTOPAD
Co powinniśmy zasadzić: O ile miesiąc ten będzie łagodny, można posadzić drzewa i krzewy odporne na mróz. Listopad to ostatni dzwonek na wykopanie cebul roślin, które nie zimują w gruncie m.in.: mieczyków, kroksomii, acidantery.

Co powinniśmy zabezpieczyć: Rośliny wrażliwe na niskie temperatury, należy zabezpieczyć przed mrozem: lilie, hibiskusy ogrodowe, jukki, różaneczniki, bambusy, azalie, należy dokładnie przykryć gałązkami świerkowymi a róże okopcować. Oczko wodne należy zabezpieczyć oraz spuścić z niego wodę. Grzybienie, które uprawiamy w koszach, należy przenieść do wody, znajdującej się w pomieszczeniu, gdzie nie oddziałuje na nie niska temperatura.

Fot. 123RF/PICSELL

Jak przygotować oczko wodne na zimę? Przeczytaj»

Jakie zabiegi pielęgnacyjnie przeprowadzamy. Pod koniec listopada należy przyciąć powojniki (oprócz tych, które kwitną na przełomie kwietnia i maja).Można także przekopać glebę z jednoczesnym usunięciem chwastów, co poprawi strukturę gleby.  Donice i skrzynki z balkonów i tarasów przenosimy do chłodnych pomieszczeń. Należy oczyścić, sprawdzić oraz zakonserwować sprzęt ogrodniczy.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

 
Przeczytaj rówież:
Jesien to idealna pora na założenie kompostownika  Przeczytaj»
Sadzenie roślin cebulowych jesienią  Przeczytaj»
Nasz ekspert opowiada o roślinach cebulowych 
Przeczytaj »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienny kalendarz ogrodniczy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.