Porady ogrodnicze

Maj w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy w tym miesiącu?

REKLAMA

W ochronie przed przymrozkami duże znaczenie ma także racjonalne nawożenie, które w istotny sposób wpływa na kondycję naszych roślin. Nadmiar azotu przy jednoczesnym niedoborze potasu znaczenie je osłabia, sprzyjając podatności na uszkodzenia mrozowe, dlatego wczesną wiosną koniecznie skupmy się na dostarczeniu roślinom tego drugiego pierwiastka.

Przeczytaj również: Kiedy przycinać lawendę?

Zobacz więcej zdjęć

Prace porządkowe i pielęgnacyjne

Jeśli we wcześniejszych miesiącach pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie koniecznych prac porządkowych w ogrodzie, teraz musimy nadrobić szybko zaległości. Jeśli ogród jest już uporządkowany, możemy w maju przystąpić do drobnych lub generalnych napraw i remontów obiektów małej architektury ogrodowej jak np. altany, wiaty, domki narzędziowe, place zabaw, ogrodzenia, pergole, trejaże, ławki czy meble ogrodowe.

W tym miesiącu po przekwitnięciu przycinamy krzewy ozdobne takie jak: forsycja, wierzba wczesna, tawuły i migdałowce, a także przeprowadzamy odpowiednie dla danej odmiany cięcie róż i tniemy żywopłoty. Rozgarniamy również kopczyki chroniące przed mrozem i nawozimy drzewa i krzewy, ale tylko te, które już rosną w naszych ogrodach, a nowo posadzone najlepiej dopiero po upływie minimum dwóch tygodni. Wokół młodych drzew i krzewów spulchniamy glebę i ściółkujemy je korą. Jeśli jest to konieczne, przeprowadzamy również nawożenie oraz pierwsze opryski na drzewa.

Zobacz więcej zdjęć

Na początku miesiąca przygotowujemy grządki pod siew oraz dbamy o nasze rabaty, które od początku miesiąca pielimy, chwasty są bowiem jeszcze słabo zakorzenione, więc łatwiej je będzie teraz usuwać. Po wypieleniu użyźniamy glebę domieszką dobrze rozłożonego kompostu lub obornika. Usuwamy kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych, które zaczęły już przekwitać jak np. narcyzy, krokusy, hiacynty, cebulice oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów, by nie traciły energii na zawiązanie nasion, co osłabia ich cebulki. Pod koniec miesiąca również usuwamy zbędne i zeschnięte kwiatostany roślin.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Maj w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy w tym miesiącu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.