Porady ogrodnicze

Stwórz staw przyjazny dla zwierząt - zaproś nowych mieszkańców do ogrodu

Posiadanie zbiornika wodnego w ogrodzie ma wiele zalet. Zmienia się mikroklimat ogrodu, nasza zielona oaza staje się bardziej urozmaicona. Staw w ogrodzie umożliwia zastosowanie wielu gatunków roślin, które są charakterystyczne dla środowiska wodnego, co przywabia także wiele gatunków zwierząt, niespotykanych w ogrodzie bez oczka. Zobacz jak zaprosić do ogrodowego stawu owady, ptaki i inne zwierzęta.
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt - zaproś nowych mieszkańców do ogrodu

Owady
Najszybciej  w zasiedlaniu nowego oczka radzą sobie owady. Te najpiękniejsze i najbardziej efektowne, to ważki, drapieżne owady, o mieniących się, dużych skrzydłach. Larwy ważek prowadzą podwodny tryb życia, także są drapieżnikami. Rozwój niektórych gatunków może trwać nawet 5 lat. Ważki mogą przylecieć do oczka, które jest gęsto zarośnięte roślinami wodnymi, lub zostać wprowadzone w postaci jaj razem z nowo kupionymi roślinami wodnymi.

Nartniki to owady, które wykorzystując napięcie powierzchniowe wody, potrafią chodzić po jej powierzchni. Szczególnie na dużych stawach wodnych pokaz ich umiejętności zamienią się w prawdziwe przedstawienie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Żaby
W postaci osobniki dają piękne wieczorne koncerty, a kijanki oczyszczają zbiornik z glonów, często stając się także pożywieniem dla innych wodnych mieszkańców. Zapobiega to nadmiernemu rozrostowi populacji żab. Aby zwabić te płazy do oczka, należy je gęsto obsadzić niską roślinnością okrywową, która jest dla nich najbezpieczniejszym schronieniem.

Ptaki
Płytkie fragmenty oczka to świetne miejsca do kąpieli oraz poidełka dla ptaków. Z takich atrakcji korzystają m.in. kosy. Jedynie zaproszenie ryb do ogrodowego stawu pozostawia się człowiekowi, który sam decyduje jakie gatunki będą tam zamieszkiwać i po prostu zarybia samodzielnie staw.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jak powinien wyglądać idealny staw?
Idealny  staw, który pokochają zwierzęta, nie musi być ogromny, ważne żeby miał dostęp do światła, ale nie był także bezpośrednio nasłoneczniony – wtedy nadmiernie rozwiną tam się glony. Powinien on być obsadzony zarówno roślinami wodnymi, jak i nadwodnymi, które dają zwierzętom schronienie. Jeśli w stawie mają zimować ryby, to powinien być on co najmniej głęboki na 1 m.

Podczas użytkowania ogrodowego stawu warto zadbać o biologiczną równowagę. Drapieżniki takie jak żaby, ważki czy ryby utrzymują na bezpiecznym poziomie populację tych zwierząt, które nie powinny się zbytnio rozmnażać. Chodzi tu przede wszystkim o ślimaki, które w nadmiarze mogą niszczyć liście roślin, lub o komary, które z wiadomych powodów po prostu nie są pożądane.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

OGRÓDEK NA BALKONIE: KIEŁKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: TRUSKAWKI I POMIDORKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: SAŁATA

OGRÓDEK NA BALKONIE: RZODKIEWKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: PAPRYKA

OGRÓDEK NA BALKONIE: CEBULA

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Pielęgnacja róż bez tajemnic

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.