Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mrówki na trawniku – szkodniki czy sprzymierzeńcy? Amerykańscy ogrodnicy mają na nie ciekawy patent

Mrówki mogą pojawić się w każdej części naszego ogrodu, również na trawniku. Choć nie są uważane za poważne szkodniki, mało kto cieszy się z ich obecności. Nie tylko są dla nas uciążliwe podczas koszenia, usuwania chwastów czy przebywania na trawie, ale również tworzą na murawie nieestetyczne kopce, które psują jej wygląd. Zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek z trawnika? Poznaj naturalne sposoby na te owady, które stosowane są przez ogrodników zza oceanu.

Mrówki na trawniku – szkodniki czy sprzymierzeńcy? Amerykańscy ogrodnicy mają na nie ciekawy patent
Jak pielęgnować trawnik, by nie było na nim mrówek? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Mrówki w ogrodzie

Mrówki to powszechnie występujące owady, które można spotkać na całym globie. Istnieje kilkanaście tysięcy gatunków tych stworzeń, przy czym na terenie naszego kraju możemy spotkać aż 103 z nich. Są wszędobylskie, co sprawia, że możemy zetknąć się z nimi w zasadzie wszędzie – w lasach, ogrodach, na innych otwartych przestrzeniach, ale też w domach. Mrówki, zasiedlając dane środowisko, tworzą duże społeczności, w których każdy osobnik odgrywa istotną rolę i ma swoje obowiązki. Obserwowanie tych istot dla entomologa może być fascynujące, jednak niekoniecznie takie jest dla ogrodników.

Mrówki z pewnością nie są tak uciążliwe jak mszyce, ćma bukszpanowa czy turkuć podjadek. Nie wyrządzają tak poważnych szkód jak one, ale nie są lubiane przez działkowców. Mrówki nie są mile widziane w ogrodzie, ponieważ przenoszą piasek na powierzchnię, co powoduje zapadanie się starannie wyłożonych ścieżek z kostki brukowej czy podjazdów. Niektóre gatunki bytują w drewnie, np. altanach, a ich ukąszenia mogą być bolesne.

Obecność mrówek może zwyczajnie przeszkadzać, jeśli chcemy spokojnie pielić grządki czy położyć się na leżaku w ogrodzie. Łatwo też mogą przenieść się do domu, gdzie w spiżarniach znajdą dla siebie źródła pożywienia. Częstym problemem są także mrówki na trawnikach, które są uciążliwe dla bawiących się na murawie dzieci. Równocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że insekty te odgrywają ważną rolę w ekosystemie i pod wieloma względami są pożyteczne.

Mrówki stanowią pokarm dla innych zwierząt, nie warto więc sięgać po środki owadobójcze, aby się ich pozbyć z ogrodu. Co więcej, zapylają rośliny, rozsiewają nasiona i spulchniają glebę podczas tworzenia mrowisk. Choć większość mrówek jest roślinożerna, są także takie, które zjadają również larwy i jaja wielu szkodników ogrodowych, w naturalny sposób ograniczając liczebność ich populacji.

Obecność mrówek w ogrodzie może uprzykrzyć życie. Obecność mrówek w ogrodzie może uprzykrzyć życie. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Kiedy i jak wiązać liście czosnku w węzeł? Wykonaj ten zabieg, główki będą dorodne i zdrowe

Czy mrówki niszczą trawnik?

Inwazja mrówek rzadko jest przyczyną poważnych problemów z trawnikiem. Szkody wyrządzane przez te owady są niewielkie, choć z pewnością zauważalne. Pracowite mrówki tworzą kopce, w których żyją ich duże kolonie. Na murawie wyglądają one nieestetycznie, istnieje również ryzyko, że potkniemy się o mrowisko podczas przechodzenia przez podwórko. Usypane z ziemi kopce mogą także utrudniać pielęgnację, np. koszenie. Owady te czasem odsłaniają też korzenie traw, co może miejscami doprowadzić do przesuszenia źdźbeł.

Nie można jednak powiedzieć, że obecność owadów drastycznie pogarsza stan trawnika, ponieważ równocześnie poprawiają spulchnienie gleby i pozbywają się z nich niektórych szkodników. Warto docenić pozytywne efekty ich pracy i nie pozbywać się mrówek całkowicie, a jedynie ograniczać ich liczebność w naturalny sposób. Bezpieczne dla środowiska metody sprawią, że nie zaszkodzimy tym pod wieloma względami pożytecznym stworzeniom. Inwazji mrówek na trawniku warto również zapobiegać, odpowiednio go pielęgnując.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika sprawia, że mrówki niechętnie na nim przebywają. Odpowiednia pielęgnacja trawnika sprawia, że mrówki niechętnie na nim przebywają. Fot. CanvaPro

Jak pielęgnować trawnik, by nie było na nim mrówek?

Mrówki są najbardziej aktywne od kwietnia do września lub października. To wtedy tworzą liczne kolonie i budują najwięcej kopców na trawnikach. Warto mieć świadomość, że insekty te najlepiej się czują w przepuszczalnej, piaszczystej glebie, w której mogą bez przeszkód drążyć tunele, więc najchętniej bytują na murawie założonej na właśnie takim podłożu. Obecności mrówek na każdym trawniku można jednak zapobiegać. O czym należy pamiętać?

Niechciani goście rzadziej pojawiają się na zadbanym trawniku. Zatroszczmy się przede wszystkim o to, aby kosić trawę na wysokość ok. 7 cm, a także systematycznie ją podlewać, wspierając zdrowie systemu korzeniowego. Nie zapominajmy także o sezonowym nawożeniu murawy i dosiewaniu nasion trawy w razie potrzeby. Gruba, gęsta darń oraz wilgotna gleba sa mało atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek.

Mrówki to pożyteczne stworzenia, nie powinniśmy ich zabijać. Mrówki to pożyteczne stworzenia, nie powinniśmy ich zabijać. Fot. CanvaPro

Jak pozbyć się mrówek z trawnika?

Jedynym sposobem na całkowite wytępienie mrówek na trawniku jest zabicie królowej znajdującej się w gnieździe. Dbając o równowagę środowiska naturalnego, nie warto tego robić, a poza tym nie należy to do prostych zadań. Większość stosowanych środków owadobójczych działa jedynie na robotnice, które znajdują się na powierzchni, nie zaś na chronioną pod powierzchnią gleby królową. Zamiast trutek, które są szkodliwe i nie zawsze skuteczne, lepiej sięgnąć po naturalne środki. Dzięki nim odstraszymy część niepożądanych owadów, nie wyrządzając im poważnej szkody.

Jakie naturalne metody zwalczania mrówek na trawniku stosują Amerykanie? Warto wypróbować następujące sposoby zza oceanu:

  • Grabienie – kopce mrówek można systematycznie wyrównywać za pomocą grabi, aby rozproszyć populację. W sezonie (od wiosny do jesieni) warto co tydzień sprawdzać, czy pojawiły się nowe mrowiska i w razie potrzeby powtarzać ten prosty zabieg;

  • Boraks – ten naturalny środek może pomóc w zwalczeniu mrówek na trawniku. Wystarczy rozpuścić kilka łyżeczek boraksu i cukru w 1 szklance wody, a następnie w płynie namoczyć waciki higieniczne. Kładziemy je w pobliżu mrowiska. Suchym boraksem możemy też posypać kopiec. Pamiętajmy, aby środka nie stosować w miejscach, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta;

  • Płyn do mycia naczyń – do 1 szklanki wody dodajemy po 1 łyżeczce płynu do mycia naczyń oraz oleju roślinnego. Tak przygotowanym roztworem spryskujemy obszar, na którym pojawiają się mrówki;

  • Ziemia okrzemkowa – do pozbycia się mrówek możemy wykorzystać również ziemię okrzemkową. Wystarczy rozsypać ją wokół kopca, pamiętając o założeniu maseczki (pylący proszek może drażnić drogi oddechowe).

W przypadku obecności mrówek na trawniku nie zaleca się stosowania chemicznych środków. Dużo lepszym pomysłem jest wykorzystanie bezpiecznych dla środowiska, naturalnych metod ograniczania ich populacji.

Źródła: deccoria.pl, gardeningknowhow.com

Przeczytaj również:

Ważne wiązanie pomidorów i papryki. Sznurek, palik, klipsy – to trzeba mieć

Majowe sadzenie róż. Jak zrobić to dobrze, żeby krzew się przyjął?

Takiego przepisu na pyszne, soczyste truskawki jeszcze nie znasz. Naturalny nawóz działa cuda

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.