Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak prawidłowo pielęgnować storczyki?

Storczyki to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych na świecie, są jednak bardzo wybredne. Być może i wy mieliście problemy z uprawą tych specyficznych roślin. Nie zniechęcajcie się jednak!
Jak prawidłowo pielęgnować storczyki?

Szybkie i nieprzemyślane zakupy
Często kupujemy storczyki pod wpływem impulsu. Podoba nam się kolor lub trafiamy na wyjątkowo atrakcyjną promocję. Jednak to nie zagwarantuje nam długowieczności rośliny. Przy zakupie orchidei nie powinniśmy kierować się kolorem czy ilością kwiatów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Najważniejsza jest staranna ocena stanu korzeni. Powinny być jędrne, jasne, srebrzyste lub zielonkawe z żywymi stożkami wzrostu. Jeśli korzenie są szare, wodniste i miękkie po naciśnieciu – nie należy kupować takiej rośliny. To oznaka, że jej korzenie są już zamarłe. Równie ważna jest prawidłowa ocena stanu liści. Nie powinny mieć żadnych smug, przebarwień ani uszkodzeń, ponieważ te miejsca szybko zostaną zainfekowane przez grzyby, bakterie bądź wirusy. Młode liście nie powinny mieć żółtego odcienia. Należy kupować storczyki, które już kwitły lub kwitną obecnie. Nie powinno się również kupować roślin, którym ucięto przyrosty (sprzedawca mógł usunąć zgniłe fragmenty, co daje większe prawdopodobieństwo gnicia kolejnych partii rośliny w najbliższym czasie). Przed zakupem powąchajmy storczyka. Jeśli wyczujemy zapach stęchlizny, lepiej zrezygnujmy z zakupów. Ostatnią kwestią jest staranne obejrzenie rośliny. Sprawdźmy, czy nie ma szkodników.

Zarejestruj się! | Dodaj galerięZłe światło i nieodpowiednie miejsce
Storczyki lubią światło, ale jeśli będą stały w pełnym słońcu, ich wrażliwe liście zaczną się przypalać. Trzymając je na ciemnym parapecie powodujemy, że z czasem liście zrobią się matowe, a kwiaty zaczną być coraz słabsze. Rośliny nie powinny być również stawiane na parapetach od strony południowej. Najlepiej zapewnić storczykom rozproszone światło. Postawmy je na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Brak profilaktyki przeciwgrzybiczej i owadobójczej
Storczyki to rośliny bardzo wrażliwe i delikatne. Jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, mogą dość szybko zostać zainfekowane grzybami lub zjedzone przez owady. Kupując roślinę w supermarkecie lub na targu często od razu dołączamy ją do naszej kolekcji storczyków. To wielki błąd, bo jeżeli będzie zarażony, to choroby czy owady błyskawicznie przejdą na wszystkie nasze rośliny – i w ten sposób stracimy całą kolekcję!

Zarejestruj się! | Dodaj galeri

Każdą roślinę, tuż po zakupie, należy opryskać, lub podlać preparatem przeciwgrzybiczym i owadobójczym. Preparaty do tego typu profilaktyki możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie rośliny, koniecznie wcześniej namoczmy korzenie w roztworze środka przeciwgrzybiczego. Wyżej wymienionymi preparatami powinno się dodatkowo podlewać roślinę – jednak nie częściej, niż dwa razy w roku. Należy trzymać się dawki zalecanej przez producenta (informację znajdziecie na opakowaniu).

Złe podłoże
Przed zakupem podłoża koniecznie sprawdźmy jego skład. Często opakowania, na których widnieje oznaczenie „do storczyków” mają w składzie głównie torf. Roślina przesadzona do takiej ziemi bo paru miesiącach obumrze. Większość storczyków, które hodujemy w doniczkach to epifity. Ten rodzaj nie może rosnąć w zwykłej ziemi. Potrzebują specjalnego podłoża z kory, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Taki skład sprawia, że gleba jest luźna i przewiewna, co chroni korzenie przed gniciem.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Naruszanie podłoża
Absolutnie nie ruszamy bez potrzeby podłoża - nie kopiemy i nie dłubiemy. To wszystko może uszkodzić delikatne korzenie storczyka.

Spóźniona reanimacja

Zdarza się, że roślina choruje i należy ją jak najszybciej przesadzić. Zbyt długie zwlekanie ze zmianą podłoża, poskutkuje obumarciem rośliny. Wtedy niestety będzie nadawała się tylko do wyrzucenia. Roślinę trzeba przesadzić do nowej gleby jeśli zaobserwujemny poniższe objawy: roślina gorzej kwitnie, korzenie wychodzą na zewnątrz, kora się rozłożyła lub porosła grzybami (najczęściej spowodowane zbyt obfitym podlewaniem).

Zarejestruj się! | Dodaj galeri

Nieodpowiednie podlewanie
Ten błąd najczęściej popełniają osoby, które mają w domu dużą ilość kwiatów i wszystkie podlewają z tej samej konewki, „na oko”. Co więcej, miłośnicy kwiatów lubią też spryskiwać rośliny wodą, by zapewnić "poranną mgiełkę". Storczyków nie powinno się spryskiwać. Jeśli już mamy taki zwyczaj, to nie spryskujmy kwiatów i zalążków kwiatowych. Roślina tego bardzo nie lubi! Do podlewania używajmy wody odstanej – po nalaniu do pojemnika, pozostawmy ją na 24h, aby osad opadł na dno. Można używać też wody destylowanej lub filtrowanej w wyniku odwróconej osmozy.
Kwiaty te nie lubią zbyt wilgotnego podłoża, bo to sprzyja gniciu korzeni. Po każdym podlaniu sprawdźmy, czy woda nie zalega w podstawce lub kątach liści. Jeśli tak się dzieje, koniecznie należy ją wylać.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri


Stosowanie osłonek
Jeśli ulegniemy pokusie zakupu efektownych, kolorowych osłonek dla kwiatów – nie wkładajmy w nie storczyków. Lepiej niech zdobią inne kwiaty. Korzenie storczyków, w odróżnieniu od innych roślin, potrzebują kontaktu ze słońcem. Osłonki tego światła niestety nie przepuszczają. Korzenie storczyków trzymanych w osłonkach w krótkim czasie tracą chlorofil i żółkną. Roślina nie jest w stanie odbudować nowych korzeni, więc zamiera. Natychmiast po zakupie rośliny przesadźmy ją do transparentnych donic. Przy uprawie storczyków tylko z takich donic korzystajmy. Nie używajmy dodatkowo osłonek.

Zarejestruj się! | Dodaj galeri

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Deccoria.pl

Idealny sposób na podlewanie kwiatów. Sprawdzi się podczas urlopu!

Idealny sposób na podlewanie kwiatów. Sprawdzi się podczas urlopu! na INTERIA.TV.

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces
__________________________________________________________________________

KONKURS: IKEA w świecie najmłodszych

Jak jest pokój twojego dziecka? Pochwalcie się zdjęciami waszych pomysłów!
 
Prześlijcie nam zdjęcia, a my, jak zwykle, nagrodzimy te najciekawsze.  

Do wygrania bon  wysokości 750 zł, a dla trzech osób, których aranżacje nas zainteresują – bony w wysokości 300 zł. Wszystkie do wykorzystania w sklepach IKEA.

KONKURS: IKEA w świecie najmłodszych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.