Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Wybór kolorowych odmian hortensji do ogrodu to nie wszystko. Jeśli chcesz, by już z daleka kwitnące krzewy wyróżniały się intensywnością barw oraz bajkowym, nietypowym zabarwieniem już w lutym zapewnij im właściwą pielęgnację. Zasilenie podłoża kwaśnym torfem to podstawa dla utrzymania korzystnego pH do wzrostu twoich roślin, ale niebieskie tony uzyskasz szybciej przy pomocy tej mieszanki. Podsyp nią krzewy teraz i podlewaj wiosną, a hortensje będą mocno różowe, niebieskie i liliowo-fioletowe, dokładnie takie, jak sobie wymarzyłeś, planując ogród.

Czytaj artykuł 

Rdestowiec ostrokończysty jest rośliną, której żaden ogrodnik nie chce mieć u siebie. Choć ma walory dekoracyjne, to obcy, inwazyjny chwast, zagrażający rodzimym gatunkom. Jego uprawa jest w naszym kraju zakazana, jednak sam rozsiewa się tak szybko i niekontrolowanie, że może znienacka pojawić się w każdym ogrodzie. Co zrobić, gdy do tego dojdzie? Sprawdź, jak pozbyć się rdestowca ostrokończystego z działki.

Czytaj artykuł 

Różaneczniki, zamiennie nazywane rododendronami, to jedne z najbardziej dekoracyjnych krzewów, które zachwycają swoimi pięknie wybarwionymi kwiatami. Ich kwitnienie najczęściej przypada na okres od maja do czerwca. Mało kto wie, że istnieje gatunek rododendrona, który obsypuje się kwiatami już w lutym, kiedy większość roślin jeszcze śpi. Jest nim różanecznik dahurski. Poznaj jego wymagania, a stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu.  

Czytaj artykuł 

Czyszczenie piekarnika to jedno z tych zadań, które często odkładamy na później. Natomiast gromadzący się tłuszcz i przypalone resztki jedzenia nie tylko wpływają na smak przygotowywanych potraw, ale również mogą powodować nieprzyjemne zapachy. Czyszczenie piekarnika wcale nie musi być żmudne i czasochłonne. Nie musi też wymagać stosowania chemicznych środków myjących. Koniecznie wypróbuj te domowe, sprawdzone sposoby, dzięki którym piekarnik będzie lśnił czystością.  

Czytaj artykuł 

Rosnące koszty ogrzewania i zaostrzające się przepisy środowiskowe sprawiają, że drewno opałowe ponownie zyskuje na znaczeniu jako alternatywa dla węgla. Choć przez lata było wypierane przez inne paliwa, dziś powraca jako rozwiązanie, które może okazać się tańsze i bardziej dostępne. Analizujemy, czy drewno rzeczywiście pozwala obniżyć rachunki i ograniczyć zużycie opału.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Każdy nowy działkowiec, który nabywał w minionych latach prawo do użytkowania działki, otrzymywał też zaproszenie do udziału w specjalnym szkoleniu przygotowującym do właściwego gospodarowania. Dawny przywilej, często pomijany przez nowych użytkowników, teraz stał się obowiązkiem – PZD wprowadziło zmiany na ROD, obowiązkowe szkolenia oficjalnie wpisano do statutu organizacji. Od 2025 roku kupując działkę, musisz wziąć w nich udział. Po co jest ten krótki kurs i co daje? Odpowiadamy, dlaczego warto skorzystać z wiedzy specjalistów ROD.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Regularne przycinanie agrestu jest warunkiem jego obfitego owocowania. Zabieg ten wpływa też na kondycję krzewów i jakość plonów, które dzięki niemu są większe, słodsze i bardziej soczyste. Jak przycinać agrest na przedwiośniu, aby tegoroczne zbiory były wyjątkowo satysfakcjonujące? Oto garść najważniejszych wskazówek.

Czytaj artykuł 

Krety są nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach. Ich podziemne tunele i kopce psują estetykę trawnika, a podczas kopania często uszkadzają system korzeniowy roślin. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że obecność kreta w ogrodzie przynosi też pożytek. Wielu ogrodników uważa, że ziemia z kretowiska jest naturalnym skarbem. Czy jest ona dobra na rozsady? Do czego używać ziemi z kretowiska? Sprawdź.      

Czytaj artykuł 

Nadejście wiosny poprzedza przedwiośnie, czyli moment, w którym należy przeprowadzić przycinanie hortensji po zimie. Jeśli wykonamy cięcie we właściwy sposób, nasze krzewy odwdzięczą się bujnym kwitnieniem i zdrowym wzrostem przez cały sezon. Musimy jednak pamiętać, że hortensje ogrodowe będą wymagały zupełnie innego podejścia niż bukietowe. Podpowiadamy, jak ciąć hortensje i jakie są najczęstsze błędy w przycinaniu.

Czytaj artykuł 

Komin w wyniku normalnego użytkowania ulega zabrudzeniu. Jednak zalepione sadzą, osmolone wnętrzności domowego systemu grzewczego to problem, który należy jak zdiagnozować i wyeliminować. Najważniejsze są prawidłowe użytkowanie oraz regularna konserwacja komina lub kotła. W wielu domach profesjonalne zabiegi zastępuje „dziadkowa” metoda na pozbycie się sadzy przy pomocy obierków z ziemniaków. To proste, tanie i – według sporego grona użytkowników – skuteczne rozwiązanie. Czy obierki z ziemniaków czyszczą komin? Skąd pomysł, by je stosować i czy palenie skórek jest bezpieczne? Odpowiadamy. 

Czytaj artykuł 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drewna do kominka. Poszczególne z nich przedstawiane są przez sprzedawców jako doskonały opał, co niestety często mija się prawdą. Jednym z wychwalanych gatunków jest topola – czy to dobre drewno do kominka? Jakie są jej zalety, a jakie wady? Sprawdź, czy warto ogrzewać dom drewnem osiki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Aloes jest łatwą w uprawie i efektowną rośliną, którą ze względu na właściwości lecznicze warto mieć zawsze pod ręką. Wielu z nas ma go na parapecie, ale nie każdy wie, że w warunkach domowych może on rozwinąć oszałamiającej urody kwiaty. Co zrobić, żeby aloes zakwitł? Sprawdź, jak go do tego nakłonić pod koniec zimy.

Czytaj artykuł 

Pogoda w lutym potrafi być nieprzewidywalna. W tym roku przyroda zaczęła przedwcześnie budzić się do życia, ale wiele wskazuje na to, że nocami wrócą przymrozki. Wbrew pozorom luty to dla ogrodników bardzo pracowity czas, kiedy można rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Należy zadbać o krzewy i drzewa owocowe, zrobić porządek w ogrodzie warzywnym oraz zdecydować, jakie gatunki będziemy siać. Dowiedz się, jakie prace w ogrodzie musisz wykonać już w lutym.      

Czytaj artykuł 

Borówki amerykańskie robią furorę w polskich ogrodach. Rodzą słodkie i bardzo smaczne owoce, które posiadają liczne właściwości odżywcze i zdrowotne. Aby krzewy zdrowo rosły i obficie owocowały, nie możemy zapomnieć o kilku kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest zimowe cięcie, które pozwala na uzyskanie wysokich plonów w sezonie. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać borówkę amerykańską oraz jak to robić, aby nie zaszkodzić roślinom.    

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.