Skosy – to one sprawiają nam najwięcej problemów aranżacyjnych we wnętrzach. Większość z nas twierdzi, że najtrudniej zagospodarować przestrzeń bezpośrednio pod nimi. Zatrzymajmy się więc przez moment nad tym problemem, bowiem w mojej opinii skosy nie są elementem konstrukcyjnym dachu, którego należy się bać. Wręcz przeciwnie. Starajmy się spojrzeć na nie z innej, pozytywnej strony. To przecież doskonałe miejsce na schowki, regały na książki czy płyty. W pokojach dziecięcych mogą posłużyć jako doskonałe miejsce do przechowywania zabawek. Najistotniejszą rzeczą w przypadku zagospdoarowania przestrzeni pod skosami jest to, aby wszystkie planowane zabudowy były "szyte na miarę", tj. realizowane przez stolarza jako meble na wymiar. Wówczas będziemy w pełni zadowoleni z aranżacji, która wykorzystuje w pełni każdy cm przestrzeni nazywanej wg prawa budowlanego "nieużytkową".
Nie muszą być zabudowane meblami. Możemy stworzyć w nich gipskartonowe wnęki, w których wyeksponujemy pamiątki rodzinne, fotografie lub inne przedmioty, które chcemy zaakcentować.
Dużym atutem pokoi na poddaszu jest możliwość niezabudowania projektowanej lub odsłonięcia istniejącej konstrukcji dachu. Warto w takich pomieszczenach rezygnować ze stropu, co pozwoli nam optycznie powiększyć przestrzeń wzbogaconą wizualnie poprzez odsłonięte elementy konstrukcyjne, takie jak słupy, belki, jętki czy kleszcze.
O czym należy pamiętać aranżując pokój na poddaszu?
- w aranżacji stosujmy elementy wyposażenia oraz meble o lekkiej konstrukcji, nie przytłaczające wnętrza
- budujmy układ funkcjonalny pomieszczenia, ustawiając meble przy ścianach, tak, aby stworzyć jak najwiecej wolnej przestrzeni na środku pokoju – zwyczajowo tam gdzie sufit jest najwyżej ulokowany, wówczas zachowamy wrażenie przestronności.
Zobacz jak zrobili to Użytkownicy Deccoria.pl
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
- stosujmy ten sam kolor zarówno na ścianach jak i na elementach zabudowy, co pozwoli nam na wizualne złagodzenie skosów, optyczne ich zniwelowanie i uzyskanie wrażenia wyższego pomieszczenia.
Kolorystyka: jasny, jednolity kolor (biel, beże, pastele, jasne szarości) optycznie powiększą przestrzeń. Ciemne kolory stosujmy tylko w postaci dodatków i dekoracji.
W sypialni na poddaszu nie ustawiajmy łóżka wezgłowiem przy skosie, jeśli ścianka kolankowa jest zbyt niska. W przeciwnym razie, co ranek będziemy uderzać weń głową na powitanie i zawęzimy obszar swobodnego poruszania się przy łóżku. Dodatkowo zwróćmy uwagę na ustawienie tego mebla w stosunku do okien połaciowych, pilnujmy by światło przez nie wpadające nie padało na twarz śpiącej osoby.
Oświetlenie poddasza: jeśli sufit jest wystarczająco wysoki lub odsłoniliśmy elementy konstrukcyjne więźby dachowej możemy pozwolić sobie na wiszące żyrandole i lampy. W przypadku niższych pomieszczeń lepszym rozwiazaniem będzie wykonanie sufitu podwieszonego z oświetleniem punktowym (halogenowym lub ledowym).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przestrzeń bezpośrednio pod skosem, jeśli istnieje taka konieczność, doświetlamy lampami podłogowymi lub stołowymi. Bardzo fajnym elementem aranżacji w obydwu przypadkach jest oświetlenie liniowe.
arch. Joanna Korpulska
www.artefaktura.pl
Skorzystaj z bezpłatnej porady architekta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem. Koniecznie dołacz galerię zdjęć na Deccorii, która ilustruje Twój problem!