Okiem eksperta

Jak zabezpieczyć się przed przeciekaniem dachu z papy?

Tegoroczne wczesne lato był źródłem przecieków wielu dachów w Polsce. Na zagrożenia najbardziej narażone były wersje płaskie, pokryte papą. Jak uszczelnić taką konstrukcję dachową, by zapobiec podobnej awarii w przyszłości?

REKLAMA

Jak uszczelnić dach z papy?

Konsekwencje przecieku dachu mogą być opłakane w skutkach. Oprócz zalania pomieszczeń często powstaje w nich pleśń, grzyb, a nawet może dojść do zwarcia instalacji elektrycznej. Sprawdź, jak zapobiec takiej sytuacji.

Papa to jedno z najtańszych rozwiązań, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Niestety, jak to zwykle bywa, cena idzie w parze z jakością. Taki rodzaj dachu jest mało wytrzymały i bardzo podatny na zmianę temperatur.

Łatwo psuje się podczas mrozów i równie szybko, gdy jest wystawiony na silnie działanie promieni słonecznych. Nawet deszcz, a szczególnie jego duża ilość może przyczynić się do zepsucia papy, a co za tym idzie doprowadzić do przecieku z dachu i w konsekwencji zalania mieszkania.

Oprócz słabej wytrzymałości, do listy wad należy dołączyć fakt, iż zabezpieczenie papą okolic kominów czy okien bez dobrego zgrzania materiału, szybko będzie skutkować jego pękaniem i przeciekami.

Również nakładanie świeżej masy bitumicznej na starą wywoła w niedługim czasie komplikacje – najlepszą opcją jest więc zerwanie starego pokrycia i nałożenie nowego. Jednak to jest kosztowne i powinno być przeprowadzone przez eksperta.

By zabezpieczyć dach z papy mniejszym kosztem, można wykorzystać dodatkową powłokę uszczelniającą np. w postaci płynnej gumy. Powinna być odporna na to, na co masa bitumiczna często przestaje być – czyli promieniowanie słoneczne, różnice temperatur, śniegi, deszcze. Można nałożyć ją na obecne pokrycie dachowe.

Zabezpieczanie dachu z papy krok po kroku

By skutecznie nałożyć powłokę zabezpieczającą na dach, należy:

  • Oczyścić podłoże

Jak to zrobić? Należy pozbyć się kurzu, piasku, mchu, liści, resztek papy leżących luzem oraz powłok malarskich. Najlepiej jest robić to w rękawicach za pomocą miękkiej szczotki. Następnie powinno się umyć dach detergentem. Powstałe pęcherze na skutek różnicy temperatur należy wyciąć i pozostawić do wyschnięcia.

  • Nałożyć włókninę wzmacniającą

Jak to zrobić? Po wysuszeniu dachu nakłada się siatkę o właściwościach wzmacniających zatapiając ją w płynnej gumie. Ważne, by brzegi siatki były na siebie nałożone tak, by zapobiec powstawaniu naprężeń a w konsekwencji spękaniom.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności można przystąpić do nałożenia powłoki. Najlepiej nałożyć ją pędzlem malarskim (ławkowcem) albo wałkiem. By być pewnym tego, że zyskała swoje ochronne właściwości, najlepiej kłaść 2-3 warstwy specyfiku. Pomiędzy poszczególnymi warstwami należy odczekać kilka godzin, podobnie jak w przypadku podkładu. Na koniec warto pomalować dach srebrzanką, czyli dodatkową warstwą odbijającą promieniowanie.

Jeśli nie chcesz uszczelniać dachu samemu

Teraz wiesz, jak zabezpieczyć swój dach z papy przed konsekwencjami kapryśnej pogody. Powyższe działania możesz wykonać z podnośnika. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, możesz poprosić o pomoc ekipę dekarską. W końcu zadbany dach, to i głowa spokojna.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zabezpieczyć się przed przeciekaniem dachu z papy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.