Okiem eksperta

Zwierzęta klatkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Decydując się na zwierzę klatkowe, musimy odpowiednio przygotować się do przybycia „nowego lokatora” – warto więc zrobić dobry research, a przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Niezależnie bowiem od typu, wielkości i wymagań, posiadanie zwierząt w domu wiąże się dla nas z dodatkowymi obowiązkami.

REKLAMA

Fot.123RF.com//Szynszyl

Zwierzęta klatkowe, czyli jakie?

Wielu z nas, mimo szczerych chęci, nie ma możliwości posiadania psa lub kota. Czasem powodem jest alergia, a czasem jest to po prostu brak odpowiedniej ilości czasu np. na wyprowadzanie psa. Dla tych osób mały, klatkowy przyjaciel, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Do najczęściej i najchętniej kupowanych należą: chomiki, szynszyle, świnki morskie (gatunek skinny kosztuje ok. 500 zł), króliki, myszy, szczury, koszatniczki czy tchórzofretki. Nasz wybór powinien opierać się przede wszystkim na tym, czego od danego zwierzęcia oczekujemy, ile czasu możemy mu poświęcić oraz jakie mamy nakłady finansowe, a co najważniejsze czy w naszym mieszkaniu mamy odpowiednią ilość miejsca na klatkę. Decyzja o zakupie zwierzęcia musi być przemyślana i dopasowana do potrzeb zarówno przyszłych właścicieli, jak i pupila. Moda czy też chwilowe zauroczenie nie są w tym przypadku dobrymi doradcami.

Zobacz więcej zdjęć

Na co zwrócić uwagę, wybierając zwierzę klatkowe?

Przed zakupem zwierzątka klatkowego warto pogłębić wiedzę na jego temat. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, sklep zoologiczny nie jest zawsze do tego dobrym miejscem. Często w tego typu miejscach, zwierzęta przeznaczone do sprzedaży, przebywają w niewłaściwych warunkach. Trudno jest też ustalić ich pochodzenie, a tym samym nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy mogą być obciążone jakimiś chorobami. Nie jest to oczywiście reguła, ale warto pozostać czujnym i sprawdzać wszystko przed zakupem. Oczywiście, bywają również i takie, które bardzo dbają o posiadane przez siebie zwierzęta, a pracownicy mają dużą wiedzę na temat ich pochodzenia i są w stanie wszystko dokładnie wyjaśnić kupującemu.

Fot.123RF.com//Tchórzofretka

Przygotowując się do zakupu pupila, warto zainteresować się danym gatunkiem i rozważyć zakup u sprawdzonego hodowcy. Zwierzęta pochodzące z legalnych hodowli, prowadzonych przez pasjonatów, zrzeszonych w odpowiednich dla danego gatunku związkach, którzy stawiają na prawidłowe ich rozmnażanie i dobierają osobniki bardzo starannie, nie zachorują na wiele chorób genetycznych typowych dla danego gatunku.Takie traktowanie zwierząt sprawia, iż będą mogły dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, a my ich obecnością. Zagłębiając się w temat małych zwierząt domowych, które dobrze odnajdą się w klatkach, dowiemy się jakie rasy danego gatunku sprawdzą się w warunkach mieszkaniowych, a jakich powinniśmy unikać.


Fot.123RF.com//Świnka morska

Jeśli macie ambicje wystawowe lub zależy wam na tym, aby ograniczyć nielegalne rozmnażanie zwierząt, warto pokusić się o zakup zwierząt rasowych, posiadających rodowód oraz dokładnie udokumentowanie pochodzenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do grup dyskusyjnych skupiających hodowców i pasjonatów małych zwierząt, jest to swoista skarbnica wiedzy, która zwłaszcza początkującej w tej dziedzinie osobie, będzie bardzo potrzebna.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Dostosowujemy miejsce do potrzeb pupila

Od tego, na jakiego pupila się zdecydujemy, będzie zależało to, jakie warunki będziemy musieli mu stworzyć. Inna klatka potrzebna będzie dla myszek, a zupełnie inna dla szynszyla czy tchórzofretki. Pamiętajcie, że wprowadzając zwierzę do domu, musicie poznać tryb życia odpowiedni dla danego gatunku. Wiele z małych czworonogów żyje aktywnie w nocy i mogą stać się bardzo uciążliwe, jeśli się do tego nie przygotujecie lub co gorsza, jeśli nie będziecie tego świadomi.

Jak wspomnieliśmy, zakup czy budowa klatki (jej wielkość, gęstość szczebli, czy siatki, zależna będzie od tego, jakie zwierzę będzie w niej mieszkało). Każda, nawet najmniejsza mysz potrzebuje miejsca całkowicie dostosowanego do swoich potrzeb życiowych. Klatka, choćbyśmy się bardzo upierali, nie jest naturalnym środowiskiem żadnego ze wspomnianych wyżej zwierząt i naszym obowiązkiem jest stworzenie takich warunków, które pozwolą im na swobodne życie. Warto to dużo wcześniej zaplanować i później w miarę możliwości i potrzeb rozbudowywać.


Fot.123RF.com//Świnka morska

Nie warto od razu wydawać zbyt dużo i inwestować w drogie dodatki, bo dopiero kiedy zwierzę zamieszka z nami, zobaczymy, co w rzeczywistości jest mu potrzebne. Na koniec pamiętajmy –  każdy pupil – nawet najmniejsza mysz – to żywe stworzenie, za które jesteśmy odpowiedzialni od pierwszego dnia, kiedy pojawi się w Waszym domu, do ostatniego dnia jego życia.

Opracowanie materiału: Joanna Herstowska, ekspert RynekPierwotny.pl

Zobacz również:

Jak dbać o dom, w którym mieszkają zwierzęta?

Jak przygotować dom na przyjęcie kota?

Rośliny trujące dla zwierząt domowych

Pies w ogrodzie - jak zapobiec stratom?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

andyM

Nie ma takiego określenia, w języku ludzi cywilizowanych, jak zwierzęta klatkowe.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zwierzęta klatkowe w mieszkaniu – co warto wiedzieć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.