Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego warto uprawiać rzeżuchę!

Rzeżuchę zazwyczaj wysiewamy tuż przed Wielkanocą. Prócz tego, że jest świetną, świąteczną dekoracją, ma również nieocenione właściwości odżywcze. Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, wspomaga leczenie wielu chorób. Kiedy należy ją posiać, żeby wyrosła na Wielkanoc?
Dlaczego warto uprawiać rzeżuchę!

Jak posiać rzeżuchę na parapecie lub balkonie
Co będzie potrzebne?

- nasiona rzeżuchy (ok. 2 zł za torebkę);

- pojemnik - jeżeli założyliśmy sobie, że rzeżucha będzie zdobić nasz świąteczny stół, może to być skorupka jajka, ozdobny półmisek lub salaterka;

- wata lub lignina;

- woda.

Instrukcja krok po kroku:
1. Naczynie wykładamy watą, gazą lub ligniną, po czym dokładnie zwilżamy je wodą.

2. Na takim podłożu wysiewamy nasiona i dokładnie podlewamy je.

3. Codziennie, od dnia, kiedy posialiśmy rzeżuchę, musimy ją podlewać. Najlepiej, jeśli będziemy robić to za pomocą zraszacza.

4. Rzeżucha powinna być pozostawiona w miejscu ciepłym i suchym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Nasiona zaczną pęcznieć już po pierwszym dniu. W kolejnych wypuszczą maleńkie kiełki – będą gotowe do jedzenia, kiedy osiągną ok. 4 – 5 cm wysokości. Po upływie ok. tygodnia rzeżucha utworzy zielony kobierzec. Ścięte kiełki (bez korzeni) można przechowywać w lodówce najwyżej dobę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rzeżucha w ogrodzie
Potocznie zwana rzeżuchą, pieprzyca siewna, jest rośliną jednoroczną z rodziny kapustowatych. Wysiana w ogrodzie dorasta do 50 cm wysokości. Silnie rozgałęzia się, a jej  wąskie, podłużne liście pokrywa sinawozielony nalot. Wypuszczane kwiaty są drobne, czterokrotne, o białym lub jasnoróżowym zabarwieniu. Roślina charakterystycznie pachnie i smakuje – w jadalnych liściach zawarte są olejki eteryczne z dużą ilością związków siarki. Do gruntu wysiewać ją można od marca do końca sierpnia. Jeśli uprawiana jest na balkonie lub tarasie, we wrześniu należy przenieść ją do domu. Osłonięta poprzekłuwaną folią spożywczą nadal będzie wzrastać.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wymagania
Pieprzyca siewna nie ma żadnych wymagań względem gleby, wyrośnie na każdym rodzaju podłoża. Nie może być ono jednak zbyt mokre – w bardzo wilgotnych warunkach wysiane nasiona szybko zgniją lub spleśnieją. Stanowisko powinno być jasne i nasłonecznione.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dlaczego rzeżucha?
Rzeżucha to nie tylko mały, zielony dywan na naszym stole czy też przyprawa o doskonałym smaku. Ta niepozorna roślina posiada również wiele właściwości leczniczych.

Przede wszystkim jest bogatym źródłem takich witamin jak: C, PP, B1, B2,  jod czy magnez. Te zielone kiełki dodawane do potraw pobudzają apetyt, przyśpieszą proces trawienia, wspomagają pracę trzustki oraz obniżają poziom cukru we krwi, więc zalecane są cukrzykom. Poza tym bywają przydatne w leczeniu anemii, tarczycy, reumatyzmu i choroby wieńcowej. Mają ona również działanie dezynfekujące, poprawiają jakość cery oraz wzmacniają włosy i paznokcie. Zawarta w niej siarka powoduje szybszy porost włosów - aby uzyskać lepszy efekt, należy raz w tygodniu wcierać w skalp sok z rzeżuchy. Co więcej, jeśli będziemy przemywać nim twarz, rozjaśnimy plamy, piegi i przebarwienia.

Rzeżucha jest też afrodyzjakiem! Na pewno nie zaszkodzi zaserwować ja jako dodatek do sałatki i mięsa podczas romantycznej kolacji z partnerem.

Uwaga!
Nie należy spożywać więcej niż ok. 3 – 5 łyżek kiełków, ponieważ może to doprowadzić do powstania zapalenia pęcherza moczowego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Tradycja uprawy rzeżuchy przed Wielkanocą
Tradycja wywodzi się ze Starożytnego Rzymu, gdzie rzeżucha była symbolem początku nowego życia i odnowy sił witalnych. W IV wieku, gdy chrześcijaństwo zyskiwało na popularności, świeccy Kościoła zaczęli szukać symbolu, który mógłby reprezentować zmartwychwstanie Jezusa
Chrystusa. W końcu zdecydowali się wybrać dwa symbole: malowanie jajek i hodowanie rzeżuchy. Tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. Zarówno rzeżucha jak i jajka symbolizują życie i zdrowie.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Pielęgnacja róż bez tajemnic

Zobacz, jak na Wielkanoc Użytkownicy serwisu Deccoria.pl udekorowali swoje domy (kliknij w zdjęcie)!

          

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.