Urządzanie wnętrz

Wygodna mała kuchnia

Skromny metraż lub nieustawny kształt wnętrza - czy tak wygląda twoja kuchnia? Mimo to, może służyć jako jadalnia, a nawet spiżarnia! Oto, jak tego dokonać. Kuchnia to wnętrze wielofunkcyjne. Jest miejscem przygotowywania potraw, przechowywania produktów, bywa również jadalnią. Jak połączyć te zadania, mając na uwadze, iż każde z nich wymaga... przechowywania wielu sprzętów i przedmiotów?  

Wygodna mała kuchnia
REKLAMA

1. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń: pod szafkami (jeśli stoją na nóżkach), nad meblami, za zasłonką czy drzwiami.
2. Sięgnij po nowoczesne wyposażenie kuchennych szafek, np. specjalne półokrągłe kosze montowane w szafkach narożnych.
3. Często używane akcesoria (np. noże, cedzaki, sitka czy miarki) umieść na metalowych relingach nad blatem kuchennym.

Wszystko w pionie
Niestety ścian nie można rozepchnąć, by uzyskać więcej miejsca. Dlatego trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Często o tym zapominamy i np. wieszamy szafki na standardowej wysokości, pozostawiając nad nimi wolną przestrzeń. A przecież przynajmniej jedną ze ścian można zabudować całkowicie, niemal aż do sufitu. Meble nie będą optycznie przytłaczać pomieszczenia, jeśli ich fronty będą szklane (praktyczna jest mleczna szyba, kryjąca zawartość szafki). Istotny jest sposób otwierania szafek - najlepiej uchylnie lub do góry, bo to nie zabiera przestrzeni.

Pojemne szuflady
W małym wnętrzu ważna jest... dyscyplina. Wszystko, co tylko można, dobrze jest schować. Skrzynki z wodą czy inne przedmioty o dużych gabarytach ukryć można w ławie z pojemnymi szufladami (bez bocznych ścianek, by łatwiej można było wstawiać ciężkie przedmioty).

Mobilny stół

Sprzęty spełniające podwójną rolę to klucz do dobrego zagospodarowania małej kuchni. W roli dodatkowego miejsca do pracy sprawdzi się stół o specjalnej budowie. Jego blat jest szeroki, ale łamany - skrajną część można opuszczać dzięki zawiasom. Przysunięty do ściany stół (chowa się wówczas pod nim ława), sprawdza się przede wszystkim jako miejsce do pracy, choć można też zasiąść przy nim do posiłku (swobodnie zmieszczą się przy nim dwie osoby). Taki wielofunkcyjny mebel może posłużyć całej rodzinie - wystarczy przesunąć go na środek pomieszczenia (to łatwe dzięki kółeczkom), odsłaniając ławę z materacykiem i dostawiając do niego krzesła (zwykle ukryte w schowku).

Niewidzialne schowki

A gdyby tak... poszerzyć ścianę, dostawiając do niej płytką szafkę z cienkich płyt? Taka konstrukcja kosztuje niewiele, można ją zrobić samodzielnie. Choć zabiera przestrzeń, warto to zrobić. Uzyskuje się schowek, w którym skryć się mogą składane krzesła, często używane sprzęty (np. żelazko) i środki czystości. Schowek będzie też oparciem dla siedzących na ławie, a jego "sufit" posłuży jako półka.

TINA

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

domi78

Pewnie, nie ma co męczyć się i myć naczynia cały czas ręcznie, jak można niewielkim kosztem kupić zmywarkę. Ja korzystam ze zmywarki Candy od ponad roku i już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niej. Pewnie, że czasem zdarza mi się coś umyć ręcznie, ale to sporadycznie. Ja mam tą większą na 13 kompletów naczyń bo czasem mamy gości czy święta to akurat sprawdza się.

enyanika

Ciekawym rozwiązaniej jest dodatkowy wysuwany blat. Daje dodatkową powierzchnię roboczą lub może słuzyć jako mały stół

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wygodna mała kuchnia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.