1. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń: pod szafkami (jeśli stoją na nóżkach), nad meblami, za zasłonką czy drzwiami.
2. Sięgnij po nowoczesne wyposażenie kuchennych szafek, np. specjalne półokrągłe kosze montowane w szafkach narożnych.
3. Często używane akcesoria (np. noże, cedzaki, sitka czy miarki) umieść na metalowych relingach nad blatem kuchennym.
Wszystko w pionie
Niestety ścian nie można rozepchnąć, by uzyskać więcej miejsca. Dlatego trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Często o tym zapominamy i np. wieszamy szafki na standardowej wysokości, pozostawiając nad nimi wolną przestrzeń. A przecież przynajmniej jedną ze ścian można zabudować całkowicie, niemal aż do sufitu. Meble nie będą optycznie przytłaczać pomieszczenia, jeśli ich fronty będą szklane (praktyczna jest mleczna szyba, kryjąca zawartość szafki). Istotny jest sposób otwierania szafek - najlepiej uchylnie lub do góry, bo to nie zabiera przestrzeni.
Pojemne szuflady
W małym wnętrzu ważna jest... dyscyplina. Wszystko, co tylko można, dobrze jest schować. Skrzynki z wodą czy inne przedmioty o dużych gabarytach ukryć można w ławie z pojemnymi szufladami (bez bocznych ścianek, by łatwiej można było wstawiać ciężkie przedmioty).
Mobilny stół
Sprzęty spełniające podwójną rolę to klucz do dobrego zagospodarowania małej kuchni. W roli dodatkowego miejsca do pracy sprawdzi się stół o specjalnej budowie. Jego blat jest szeroki, ale łamany - skrajną część można opuszczać dzięki zawiasom. Przysunięty do ściany stół (chowa się wówczas pod nim ława), sprawdza się przede wszystkim jako miejsce do pracy, choć można też zasiąść przy nim do posiłku (swobodnie zmieszczą się przy nim dwie osoby). Taki wielofunkcyjny mebel może posłużyć całej rodzinie - wystarczy przesunąć go na środek pomieszczenia (to łatwe dzięki kółeczkom), odsłaniając ławę z materacykiem i dostawiając do niego krzesła (zwykle ukryte w schowku).
Niewidzialne schowki
A gdyby tak... poszerzyć ścianę, dostawiając do niej płytką szafkę z cienkich płyt? Taka konstrukcja kosztuje niewiele, można ją zrobić samodzielnie. Choć zabiera przestrzeń, warto to zrobić. Uzyskuje się schowek, w którym skryć się mogą składane krzesła, często używane sprzęty (np. żelazko) i środki czystości. Schowek będzie też oparciem dla siedzących na ławie, a jego "sufit" posłuży jako półka.
TINA
Wygodna mała kuchnia
Skromny metraż lub nieustawny kształt wnętrza - czy tak wygląda twoja kuchnia? Mimo to, może służyć jako jadalnia, a nawet spiżarnia! Oto, jak tego dokonać. Kuchnia to wnętrze wielofunkcyjne. Jest miejscem przygotowywania potraw, przechowywania produktów, bywa również jadalnią. Jak połączyć te zadania, mając na uwadze, iż każde z nich wymaga... przechowywania wielu sprzętów i przedmiotów?
