– Niezwłocznie należy powiadomić policję i oczekiwać na jej przyjazd, niczego nie dotykając – wyjaśnił Szaranowicz. Z kolei psycholog opowiedziała jak poradzić sobie ze strachem i przywrócić domownikom poczucie bezpieczeństwa po włamaniu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Co zrobić, kiedy wracamy do domu i zauważamy ślady włamania? Gdzie zadzwonić, co zabezpieczyć i czego na pewno nie robić?
W pierwszej kolejności należy niezwłocznie zawiadomić policję i czekać na jej przyjazd nie dotykają niczego. Po przyjeździe, funkcjonariusze będą zabezpieczać ślady np. odciski obuwia, które bardzo często są podstawą do zidentyfikowania sprawcy przestępstwa. Zabezpieczane są również ślady linii papilarnych oraz materiał genetyczny (kiedy włamywacz się skaleczy). Jeżeli posiadamy nagrania z monitoringu, warto zmieścić je na serwisach społecznościowych, z prośbą o identyfikację przestępcy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Po włamaniu, niestaty mamy do czynienia z szeregiem następstw natury psychologicznej. Czego doświadczają osoby, które zostały napadnięte w swoim własnym domu?
- Niestety w takich sytuacjach mamy do czynienia z tym że ktoś wchodzi w naszą własną przestrzeń, o którą dbamy, aby była jak najbardziej bezpieczna. Kiedy ktoś przełamuje tę barierę, mamy do czynienia z niedowierzaniem, poczuciem krzywdy, strachem, przechodzimy również przez etap złości. Czasami pojawia się również poczucie winy - mówi psycholog.
Aby poradzić sobie z taką sytuacją, warto wprowadzić w swoim życiu dość prozaiczne zmiany: wymienić meble, zrobić przemeblowanie. Takie zabiegi mogą spowodować, że poczujemy się odrobinę lepiej. Najważniejszy jest jednak czas, pewne rzeczy będziemy musieli przeżyć, aby uporządkować nasz świat na nowo. Ponadto ważne jest znalezienie dla siebie indywidualnie, takich czynników i działań, które sprawią, że poczujemy się bezpieczniej. Dla jednych będzie to nowy zamek w drzwiach, dla innych zaproszenie bliskich osób, które będą przez jakiś czas z nami mieszkać.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Źródło: x-news.pl