Artykuły

Jak podzielić otwartą strefę dzienną, gdy nie ma ścian? Ekspert radzi

Część dzienna w naszym domu to przestrzeń, w której kumuluje się życie rodzinne. To tu najbardziej lubimy przebywać, tu spędzamy najwięcej czasu. Dlatego ważne jest, aby przestrzeń ta była otwarta i umożliwiała swobodne spędzanie czasu wszystkim domownikom jednocześnie, nawet, wtedy gdy skupiają się na wykonywaniu różnych czynności.
Jak podzielić otwartą strefę dzienną, gdy nie ma ścian? Ekspert radzi

„Open space” to nie tylko symbol nowoczesnych wnętrz publicznych czy biurowych, ale również wyznacznik współczesnej aranżacji naszych domów. Wiodąc kosmopolityczne, zabiegane życie, wracając po długich godzinach do domu, chcemy spędzić z pozostałymi członkami rodziny jak najwięcej czasu. Stąd też rzadko kiedy decydujemy się na wydzielenie w naszych mieszkaniach małych „klitek”, tylko po to, aby mieć oddzielną kuchnię, jadalnię, biuro czy salon, tym samym uniemożliwiając sobie kontakt z drugą osobą. Warto otworzyć plan naszego mieszkania i sprytnie połączyć ze sobą różne funkcje, aby wygodnie spędzać razem czas. Otwarta strefa dzienna to już w zasadzie norma w nowoprojektowanych mieszkaniach i domach. Dobrze jednak w otwartej przestrzeni wydzielić sobie strefy funkcjonalne, które uporządkują wnętrze. Jakimi sposobami to osiągnąć? Kilka wskazówek poniżej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Strefowanie poprzez ustawienie mebli
Najmniej oczywisty i najłagodniejszy podział uzyskamy poprzez wydzielenie kącików funkcjonalnych, odpowiednio ustawiając meble. Najprostszą sprawą są meble kuchenne, które zazwyczaj już swoją typową zabudową tworzą charakterystyczną strefę. Najczęściej stosowanym elementem, oddzielającym aneks kuchenny od pozostałej części dziennej, jest wolnostojąca wyspa, półwysep przylegający do ściany lub chociażby mały barek, ustawione zwykle w poprzek ciągu kuchennej zabudowy. Widoczny podział stref uzyskamy również, ustawiając pomiędzy częścią wypoczynkową a kuchnią, stół jadalniany. Obszar jadalni zostanie dodatkowo podkreślony, jeśli stół ustawimy na dywanie, a nad nim zawiśnie stołowa lampa. Całość takiej aranżacji jasno określi nam wydzieloną funkcję. Jeśli chcemy symbolicznie podzielić przestrzeń meblami, ustawiając je, dobrze jest zastosować zamkniętą kompozycję. Tak na przykład zestaw sof i foteli ustawiony po linii czworoboku, linii „L” czy „U” domykają część z TV lub kominkiem, doskonale akcentując strefę wypoczynkową. Idealnym uzupełnieniem będzie ustawienie mebli na odrębnym dywanie, podobnie jak w przypadku stołu jadalnianego. Dzięki temu podkreślony zostanie podział funkcjonalny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podział posadzką
Często stosowanym zabiegiem, dla podziału funkcji w otwartej przestrzeni jest zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych posadzki. Zwykle w holu i kuchni decydujemy się na trwały materiał, odporny na wilgoć czy zarysowania jak np. płytki gresowe, natomiast do salonu wybieramy coś bardziej przytulnego, jak posadzka drewniana. Tym samym automatycznie uzyskujemy wyraźną granicę pomiędzy kuchnią i salonem. Mimo że, taki podział występuje tylko w poziomie posadzki, a ściany mamy utrzymane w jednej kolorystyce, jest on bardzo wyraźny i widoczny. Odróżnienie posadzek możemy uzyskać na wiele sposobów: poprzez wyraźny kontrast w fakturze i kolorze (jak np. czarny błyszczący kamień i matowe jasne drewno), poprzez różnorodną kolorystykę (zmiana koloru płytek lub drewna) lub zastosowanie dwóch odmiennych materiałów w jednakowym kolorze np. szare deski i szare płytki, które odróżniać będzie tylko wykończenie i faktura. Innym zabiegiem w przestrzeni posadzki będzie zróżnicowanie przestrzeni poziomami. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie części wypoczynkowej 3 schodki poniżej części kuchennej, dzięki temu wytworzymy kameralny kąt, w którym przyjemnie odpoczniemy po całym dniu pracy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Bloki kolorystyczne
Aneksy funkcjonalne łatwo będzie wydzielić poprzez wizualny zabieg kolorystyczny. Malując fragment ścian na wyraźnie odcinający się kolor, tworząc monochromatyczną bryłę w otwartej przestrzeni, zaznaczymy odrębną funkcję. Wybierz ciemniejsze ściany w strefie wypoczynkowej z telewizorem, uzyskasz efekt przytulności. Pozostałe ściany utrzymane w jasnej stonowanej kolorystyce, dalej utrzymają porządek w otwartym planie. W długim pomieszczeniu, w którym po kolei usytuowane mamy część kuchenną, jadalnię, wypoczynek, na fragmencie ściany np. w strefie jadalni namaluj wyraźny blok koloru, będzie on zamknięciem perspektywy, na którego tle zaprezentuje się zestaw stołowy. Podział kolorami wytworzy granice rozdzielające dwa pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, które w dalszym ciągu pozostaną strefą dzienną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Pionowe mobilne elementy
Chcąc otrzymać bardziej wyraźne podziały przestrzeni, nie budując przy tym nowych ścian, możemy do podziału zastosować pionowe elementy jak przesuwne drzwi, ażurowe panele, kotary czy parawany. Dzięki takim lekkim mobilnym elementom w szybki i płynny sposób możemy powiększyć lub podzielić nasz open space, kształtując go w zależności od potrzeb. Na co dzień przesuwne drzwi (np. chowane w ścianie) lub kotary mogą być stale rozsunięte, w zasadzie znikną nam wtedy z pola widzenia i dzięki temu stale będziemy mieć dużą przestrzeń. Przy zastosowaniu stałych pionowych elementów, dobrze, aby były one ażurowe lub transparentne. Wytworzą wówczas oczekiwany podział we wnętrzu, jednak nie przeszkodzą w jego ogólnym odbiorze jako otwartej przestrzeni.

  
arch. Monika Wolska-Gan

www.archiego.com

Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują Cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już Ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje Ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska odpowie na każde Twoje pytanie!

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić . Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>

Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>

Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>

Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>

Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>

Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz >>>

Jak wybrać płytki na taras? >>>

Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły! >>>

Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?>>>

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie!  

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Kolor w stylu skandynawskim. Kliknij!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.