Artykuły

Malowanie ścian - przydatne triki i porady

Malowanie ścian nie jest tak prostą czynnością, jak mogłoby się wydawać — to nie tylko nabieranie farby i wymachiwanie pędzlem lub wałkiem. Zawodowi fachowcy wykorzystują kilka praktycznych sztuczek, dzięki którym znacząco usprawniają sobie pracę. Oto kilka trików i porad, dzięki którym przeprowadzisz remont, jak prawdziwy specjalista.
Malowanie ścian - przydatne triki i porady

Dobrze przygotowana do malowania ściana to połowa remontowego sukcesu
Zabiegiem, o którym wielu początkującym malarzom zdarza się zapominać, jest wygładzanie. Dzięki starannemu wyrównaniu odnawianej powierzchni gruboziarnistym papierem ściernym, z łatwością rozprowadzimy po niej farbę, dzięki czemu uzyskamy efekt idealnie gładkich powłok, bez smug i grudek. Nie zapominajmy również o dokładnym odkurzeniu ściany przed malowaniem!

Grunt to podstawa
Gruntując
podłoże, poprawiamy jego parametry przyczepności, chłonności oraz trwałości — warstwa preparatu bazowego sprawia, że farba lepiej spaja się ze ścianą. Zamiast używać jednak białego gruntu, wybierzmy ten barwiony na szaro lub w odcieniu zbliżonym do docelowego koloru, którym będziemy pokrywać ściany. Już po pierwszym malowaniu właściwą farbą, jej kolor będzie zdecydowanie bardziej intensywny, dzięki czemu nie będziemy musieli nanosić kilku warstw.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Pogoda
Dla idealnie
pomalowanych ścian niemałe znaczenie mają temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Im powietrze jest cieplejsze i suchsze, tym szybciej farba zasycha, co może utrudnić ładne łączenie kolejnych pasów nakładanego na ściany barwnika. Dopilnujmy, by temperatura powietrza w pokoju wynosiła od 18 do 25 st. C. Wilgotność powinna oscylować w granicach 60%.

Malarski must-have – taśma!
Taśma 
malarska to obowiązkowy gadżet na czas każdego malowania. Z jej użyciem szybko i skutecznie zabezpieczymy elementy takie jak listwy przypodłogowe czy framugi okienne przed zachlapaniem farbą. Aby jednak należycie spełniała ona swoją funkcję, musi być naprawdę mocno i równomiernie przytwierdzona do podłoża.

Przeciekaniu farby zapobiegniemy również, odpowiednio nakładając taśmę. Raczej nie należy jej naciągać na siłę i kłaść w zbyt długich odcinkach — optymalna długość to ok. 30 cm.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Oklejanie taśmą listwy przypodłogowej. 123RF/PICSELL)

Taśma żółta, czy niebieska?
Wybierajmy taśmę niebieską, zamiast żółtej. Ta druga jest mniej odporna na wilgoć farby, jeśli więc ulegnie zabrudzeniu, może zacząć marszczyć się i odspajać. To z kolei może poskutkować przedostawaniu się emulsji pod jej powierzchnię. W dodatku w kontakcie z niektórymi rodzajami materiałów, np. drewnem może się ona odbarwiać. Niebieska taśma jest trwalsza — raz naklejona, utrzyma się przez 30 dni (o ile nie jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie słońca) i nie dopuszcza przeciekaniu emulsji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Narzędzia czynią mistrza
Malowanie ścian będzie zdecydowanie przyjemniejsze, jeśli będziemy posługiwać się właściwie dobranym narzędziem. Jeśli zdecydujemy się na wałek, dopasujmy go do powierzchni, którą będziemy malować. Im bardziej chropowata, tym dłuższe powinien on mieć włosie. Istotna jest również nasiąkliwość runa — odpowiednio chłonne nabierze więcej farby i lepiej rozprowadzi pigment po ścianie, co zdecydowanie ułatwi pracę. Gładki efekt bez smug najłatwiej osiągnąć z użyciem wałków z mikrofibry i z fazowanym brzegiem. Na to koniecznie zwróćmy uwagę: podczas malowania na krawędziach dobrych wałków nie powinna gromadzić się nadmierna warstewka farby – może ona pozostawiać na podłożu brzydkie plamy!

Pamiętajmy też, by przed pierwszym użyciem umyć wałek z dodatkiem niedużej ilości łagodnego detergentu. W ten sposób pozbędziemy się meszku, zbierającego się na nowym włosiu, które może łączyć się z farbą i pozostawiać na ścianie odznaczające się grudki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Malowanie ściany przy użyciu wałka malarskiego. 123RF/PICSELL)

A jak poprawnie malować wałkiem?
Powszechnie utarło się, że należy prowadzić go od środka ściany, malując na krzyż, w kształt liter „x” czy „v”. Ta technika sprawia jednak, że pomalowane ściany pełne są przetarć, smużeń, oraz warstw nierównomiernie rozłożonego koloru. Nie tylko wyczujemy je pod palcami, gładząc suchą powłokę dłonią, ale też zobaczmy w świetle dziennym, które dodatkowo uwydatnia wszelkie niedoskonałości. Pożądany efekt idealnie gładkiej ściany osiągniemy, prowadząc wałek pionowymi pasami, od podłogi, aż po sufit. Kolejne warstwy nakładamy w odległości paru centymetrów od siebie. Malując, delikatnie uchylamy wałek na boki, tak by kolejne warstwy zachodziły na siebie.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze koloru ścian w mieszkaniu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.