Publikacje

Ścinanie drzew w okolicy domu

Czasami stajesz przed koniecznością wycięcia drzewa w twoim ogródku. Powodem najczęściej jest to, że za bardzo się rozrosło i zasłania okna w domu. Jak poradzić sobie z wycinką? O jakich formalnościach trzeba pamiętać? Przeczytaj!

Ścinanie drzew w okolicy domu

Wycinanie drzew – czy potrzebujesz pozwolenia?

Dużą ilość gatunków drzew można wyciąć bez zezwolenia. W ustawie o ochronie przyrody można znaleźć informację, że gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza określonej wartości (może być ona różna w zależności od gatunku) niepotrzebne jest pozwolenie.

  • W przypadku wierzby, klonu jesionolistnego i srebrzystego czy topoli, jeśli obwód pnia nie przekracza 80 cm, nie trzeba zgłaszać wycinki.
  • Podobnie jest z kasztanowcem zwyczajnym, platanem klonolistnym i robinią akacjową – tutaj obwód nie może być większy niż 65 cm.
  • W przypadku pozostałych drzew, które nie zostały wymienione wyżej, wymiar nie może przekroczyć 50 cm.

Jeżeli drzewo przekroczyło podane wymiary, trzeba zgłosić w urzędzie gminy chęć wycięcia go. W ciągu 3 tygodni od zgłoszenia pojawi się u Ciebie na oględziny urzędnik sprawdzający, czy nie ma przeciwwskazań do usunięcia drzewa. W ciągu 2 kolejnych tygodni ma on czas, by wydać sprzeciw. Jeśli tego nie zrobi, można dokonać wycinki. Należy pamiętać, że masz na to 6 miesięcy od momentu zgłoszenia.

Warto też pamiętać, że jeśli wycinasz drzewa pod działalność gospodarczą, trzeba uiścić opłatę zgodnie ze stawkami określonymi w przepisach. Jej wielkość jest uzależniona od: 

  • gatunku drzewa, które chcesz wyciąć,
  • obwodu mierzonego na wysokości 130 cm nad ziemią.

Jak poradzić sobie z wycinką drzew?

Najważniejszym aspektem, o którym trzeba pamiętać podczas wycinki drzew, jest bezpieczeństwo. Należy wiedzieć, w jaki sposób wykonać pracę, aby nie stworzyć zagrożenia dla siebie lub osób znajdujących się w okolicy.

Najczęściej do takich zadań jest wykorzystany podnośnik koszowy. Jest to maszyna, dzięki której praca zostanie wykonana bezpiecznie i szybko. Jeżeli nie jesteś pewien jak się do tego zabrać, lepiej powierzyć to profesjonalistom. Oni mają potrzebną wiedzę oraz sprzęt.

Teraz już wiesz, kiedy możesz wyciąć drzewo bez pozwolenia, a także, w jakim przypadku musisz je mieć i co zrobić. Niezależnie czy postanowisz zrobić to sam, czy zlecić to profesjonaliście, pamiętaj, najważniejsze jest bezpieczeństwo twoje i osób w otoczeniu!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.