Publikacje

Sposoby na upał w domu. Rolety, żaluzje, markizy - co wybrać?

Przed nami coraz cieplejsze dni. To ostatnia chwila, żeby zabezpieczyć nasz dom przed wysokimi temperaturami. Poznaj sposoby na upał w mieszkaniu. 

Sposoby na upał w domu. Rolety, żaluzje, markizy - co wybrać?
fot. 123RF/PICSEL

Rolety zewnętrzne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów osłon okien są rolety zewnętrzne. Dzięki nim możemy regulować napływ światła do pomieszczenia. Ich zastosowanie w upalne dni pozwala skutecznie chronić wnętrze przed przegrzaniem. Dostępne są zarówno rolety manualne, jak i sterowane elektrycznie. Rolety zewnętrzne są wykonane z wysokogatunkowego aluminium.

Z kolei rolety wewnętrzne pozwalają jedynie na ograniczenie ostrego światła słonecznego. Warto wybierać wykonane z takiego materiału, który odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nasze pomieszczenia będą się mniej nagrzewać.

Diabeł tkwi w szczegółach

Rolety zewnętrzne skuteczniej chronią przed wzrostem temperatury we wnętrzu. Wynika to z faktu, że promienie słoneczne zatrzymywane są jeszcze przed szybą. W przypadku rolet wewnętrznych światło i tak przechodzi przez szybę, więc zatrzymywane jest dopiero w środku pomieszczenia. Istotny jest także fakt, że roleta zewnętrzna chroni nas także przed mrozem i częściowo przed włamaniami. Jest więc bardziej skuteczna, ale także dużo droższa od rolet wewnętrznych.

Gra w kolory

Kolor rolety ma ogromne znaczenie. Oczywiście będziemy go chcieli dopasować do wnętrza, ale nie zapominajmy o tym, że kolory ciemne szybciej się nagrzewają. Jeśli zależy nam na jak największej skuteczności, warto wybrać kolor jasny, najlepiej coś w tonacji bieli.

REKLAMA

Czy warto inwestować w markizy?

Jednym z rozwiązań, jest to, które chroni budynek od zewnątrz. Jego celem jest zapobieganie dostawaniu się promieni do wnętrza, dzięki czemu w pomieszczeniach jest chłodniej. W tej grupie najpopularniejsze są markizy, których zaletą jest to, że zacieniają wnętrze, a przy tym zapewniają sporo naturalnego światła. Nie zasłaniają nam również widoku na to, co dzieje się na zewnątrz budynku.

Markizy mogą być obsługiwane ręcznie, za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Montuje się je do ścian, krokwi, sufitów. Jeśli są wykonane z impregnowanej tkaniny, wówczas nie przepuszczają promieni UV. Markizy rozpięte nad tarasem doskonale chronią przeszklenia przed słońcem i umożliwiają odpoczynek poza domem. Świetnie sprawdzą się na balkonie.

Na rynku dostępne są zarówno modele przeznaczone do samodzielnego montażu, jak i montowane przez producentów. W przypadku markiz problemem może być wiatr, dlatego w wietrznej okolicy lepiej się zdecydować na kupno takich z trzecią klasą odporności. Warto wtedy wybrać modele z czujnikiem, który zamknie markizy, kiedy zacznie wiać. Dodatkowo niektóre markizy mogą pełnić funkcję moskitiery.

Zobacz więcej zdjęć

Nowoczesne rozwiązanie – markizo-rolety

To stosunkowo nowe rozwiązanie, które łączy w sobie funkcje rolet i markiz. Chronią one przed nasłonecznieniem, zapewniając jednocześnie dobry widok na zewnątrz. Stałym elementem jest opadające ramię, które może mieć wysięg od 40 do 65 cm. Podczas opuszczania markizo-rolety ramię może opadać od 0 do 180 stopni, co zapewnia wygodną regulację.

A może okiennice

Okiennice od lat cieszą się dużą popularnością w krajach południowych. Mają formę jedno- lub wieloskrzydłowych drzwiczek, które są otwierane na ścianę budynku. Dzięki nim możliwa jest ochrona domu nie tylko przed słońcem, ale też przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Okiennice są montowane do ściany budynku.

Zobacz więcej zdjęć

Wyróżnia się okiennice posiadające skrzydła pełne, ażurowe oraz mieszane. Na rynku dostępne są okiennice w dwóch wersjach: przesuwnej i rozwieralnej. W większości są otwierane ręcznie, ale niektóre modele można obsługiwać napędem elektrycznym. Zaletą okiennic jest również to, że poprawiają wygląd elewacji, zwłaszcza te drewniane, oraz dają poczucie prywatności. Dodatkowo wpływają na poprawę izolacji termicznej pomieszczeń – latem zabezpieczają przed nagrzaniem, a zimą chronią przed ucieczką ciepła. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo, okiennice stanowią bowiem dodatkowe zabezpieczenie okna.

REKLAMA

Najtańsze rozwiązanie – żaluzje

Dzięki żaluzjom wewnętrznym możemy zacienić pomieszczenie lub maksymalnie je nasłonecznić, w zależności od potrzeby. Zaletą żaluzji jest z pewnością ich cena, znacznie niższa od rolet. Niektóre z nich mają dodatkowo walor dekoracyjny. Niestety, nie chronią dostatecznie przed ciepłem, a zacienienie w tym przypadku nie jest równoznaczne z chłodem. Do tego żaluzje się kurzą i szybko niszczą (odkształcają się).

Rolety rzymskie

To idealna alternatywa dla zasłon. Wyposażone w sznureczek do pociągania i opuszczania mogą dość skutecznie ochronić nas przed promieniami słonecznymi. Pamiętajmy jednak, że montowane są wewnątrz, więc ich skuteczność w obniżeniu temperatury mieszkania jest mocno ograniczona.

Zalety i wady klimatyzatorów

Dzięki klimatyzacji możemy skutecznie schładzać powietrze w czasie upałów. Pozwalają szybko uzyskać pożądaną temperaturę. Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak energooszczędność, kontrola nawiewu chłodnego i ciepłego powietrza. Nie bez znaczenia jest także, jak duży hałas wytwarza podczas swojej pracy. Na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. W przypadku klimatyzacji niezbędny jest regularny serwis oraz czyszczenie.

klimatyzacja sterowanie pilotem fot. 123RF/PICSEL

Ostatni czas na decyzję

W środku sezonu elementy chroniące przed upałami mają zazwyczaj najwyższą cenę. Dotyczy to zarówno żaluzji, markiz jak i systemów klimatyzacji. Wynika to z prostego faktu, że wtedy jest największy popyt na tego typu produkty. Jeśli więc za chwilę odbierzemy mieszkanie i myślimy wyłącznie o remoncie, może warto do niego dołączyć ochronę przed upałami. W środku lata kiedy będziemy się wprowadzać, będzie po prostu drożej.

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.