Urządzanie wnętrz

Rolety antywłamaniowe, podtynkowe i inne. Kiedy sprawdzą się w twoim domu?

Rolety mają wiele zalet: w lecie chronią przed promieniami słońca, zapewniając chłód w pomieszczeniach, w zimie – pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Ponadto utrudniają włamywaczom dostanie się do domu, zapewniają ochronę przed hałasem oraz niwelują wychładzające działanie wiatru. Plusów z posiadania rolet jest więc całkiem sporo, podobnie jak... ich rodzajów. Jakie najlepiej sprawdzą się w twoim domu?

Rolety antywłamaniowe, podtynkowe i inne. Kiedy sprawdzą się w twoim domu?

Bogata oferta różnych rodzajów rolet może robić wrażenie – każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie produkt /123RF/PICSEL

O bezpieczeństwo dbamy obecnie dużo bardziej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz częściej wybieramy mieszkania na strzeżonych osiedlach z rozbudowanym systemem monitoringu oraz ochroną. Jednym z elementów, dzięki którym nasze poczucie bezpieczeństwa wzrośnie, są rolety – potrafiące poważnie utrudnić włamywaczom dostanie się do domu lub mieszkania. Ale, wbrew pozorom, nie jest to jedyna korzyść z ich posiadania. W ciepłe miesiące uchronią nas przez promieniami słońca i zapewnią chłód, a w zimie czy jesienią – zapewnią zauważalne ograniczenie strat ciepła, co jest ważne zwłaszcza dziś, w dobie rosnących cen za ogrzewanie. Dobrze dobrane rolety to także ochrona przed hałasem (wg szacunków obniżają go nawet o 10 dB) oraz ograniczenie wychładzającego działania wiatru. Dzięki temu rolety zewnętrzne coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie nie tylko domów, ale również mieszkań. I trudno się dziwić, ponieważ dają poczucie nie tylko bezpieczeństwa, ale również spokoju i prywatności. Rodzajów rolet jest jednak sporo – podpowiadamy, jakie wybrać.

Rolety natynkowe, podtynkowe i nadstawne

Rolety natynkowe inaczej nazywane są standardowymi. Jest to produkt najbardziej podstawowy, ale równocześnie cieszący się ogromną popularnością. W dużej mierze dlatego, że montaż jest możliwy w zasadzie w każdym miejscu na elewacji budynku, we wnęce drzwiowej czy okiennej. Częste sięganie po ten rodzaj rolet wynika również z faktu, że ingerencja w konstrukcję budynku jest niewielka, a z tym muszą liczyć się mieszkańcy bloków. Minusem z pewnością jest natomiast widoczna nad oknem skrzynka rolety.

Rolety podtynkowe to z kolei świetny wybór dla osób, które cenią sobie wygląd i estetykę wykonania. Jak podkreślają eksperci firmy Petecki, jednego z liderów na rynku od lat zajmującego się produkcją i sprzedażą rolet, ten rodzaj charakteryzuje nowoczesny design, wysoka jakość materiałów oraz szeroka gama kolorystyczna. Elementy takiego systemu są wbudowane w elewację budynku, dzięki czemu pozostają ukryte i niewidoczne, a komfort obsługi powiększa zdalne sterowanie pilotem. Przy tym wszystkim rolety podtynkowe pozostają produktem solidnym i trwałym, odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Rolety nadstawne to natomiast przede wszystkim funkcje praktyczne: w zimie oszczędność energii nawet do 30 proc., a w upalne dni ochrona przed słońcem, nadmiernym nagrzewaniem domu i insektami.

Rolety antywłamaniowe

Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że zwykła roleta zewnętrzna, choć może działać odstraszająco na włamywaczy, nie stanowi przed nimi ochrony. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rolet antywłamaniowych, które są dużo trudniejsze do sforsowania, posiadają bowiem dodatkowe zabezpieczenia w postaci zamków czy zapadek, ale przede wszystkim są zrobione z grubszych i solidniejszych materiałów. Jeden z najskuteczniejszych systemów antywłamaniowych posiada obecnie firma Petecki. Mowa o Save Line RC3, rolecie z jednej strony z mocną kurtyną, chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi, z drugiej – posiadającą wzmocnioną konstrukcję prowadnic i listwy dolnej. Przy próbach włamań ważną rolę odgrywa jednak nie tylko wytrzymałość rolety, ale również skuteczność mechanizmów zapobiegających jej podniesienie od zewnątrz. W przypadku Petecki Save Line RC3 jest to mechanizm zapadkowy umieszczony w dolnej części rolet. Jeśli mieszkamy w domu lub na parterze i chcemy poprawić swoje bezpieczeństwo – rolety antywłamaniowe są więc najrozsądniejszym wyborem.

Mnogość rodzajów rolet, szeroka gama ich zastosowań oraz możliwości personalizacji mogą więc robić wrażenie. Doskonale to widać na przykładzie oferty firmy Petecki, gdzie do wyboru mamy zarówno tańsze warianty, które nie ingerują przesadnie w konstrukcję budynku, jak i rolety dużo bardziej „dyskretne”, gdzie kluczowe pozostają walory estetyczne. Stawiający na bezpieczeństwo powinni natomiast zdecydować się na rolety antywłamaniowe, ponieważ gwarantują one najbardziej skuteczną ochronę przed włamywaczami. Innymi słowy, jeśli wiemy już, czego chcemy – z pewnością znajdziemy produkt, który spełni nasze wymagania.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały prasowe  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.