Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Borówka brusznica

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Tym razem opowiemy wam o borówce brusznicy.

REKLAMA

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), znana też jako borówka czerwona należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w strefie umiarkowanej i w chłodnej. W Polsce często spotkać ją można na torfowiskach, dzikich wrzosowiskach oraz lasach świerkowych i sosnowych. Jest zimozieloną, niewysoką krzewinką – dorasta do ok. 20-30 cm wysokości. Ma kępiasty, nieznacznie pokładający się pokrój, jej ciemnozielone liście są nieduże, owalne i błyszczące. W maju zakwita drobnymi, białymi lub różowymi kwiatkami zebranymi w grona. Na przełomie lata i jesieni na ich miejscu pojawiają się okrągłe, czerwone, jadalne jagody.

Uprawa borówki brusznicy

Borówka brusznica rzadko bywa uprawiana w ogrodach, a szkoda – doskonale uzupełnia wrzosowiska, pięknie kwitnie i co ważne – nie sprawia żadnych trudności w uprawie. Na stanowisko dla czerwonej borówki wybierajmy miejsca lekko zacienione. Jak większość roślin z rodziny wrzosowatych, brusznica wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, ale też kwaśnej i umiarkowanie wilgotnej. Młode okazy zabezpiecza się przed wiosennymi przymrozkami agrowłókninią.

Zobacz więcej zdjęć

Sadzenie borówki brusznicy

Czas sadzenia borówki brusznicy przypada na wiosnę oraz jesień. W niewielkich dołkach wysadzonych torfem, igliwiem lub trocinami z drzew iglastych najlepiej sadzić dwuletnie sadzonki. Utrzymaniu odpowiedniego poziomu kwasowości sprzyjać będzie ściółka usypana wokół roślin z igliwia lub trocin.

Pielęgnacja i choroby borówki brusznicy

Z uwagi na swój system korzeniowy brusznica słabo pobiera pokarm i wodę. Chłonność korzeni mogą zwiększyć szczepionki mikoryzowe. Roślina nie przepada za suszą, dlatego gorącym latem wymaga intensywnego podlewania. Również zimą, w słoneczne dni, warto ją dodatkowo nawodnić.

fot. 123RF/PICSELL

Aby zagęścić borówkę, na wiosnę warto przycinać najbardziej wyrośnięte pędy. Dzięki temu ładnie się zagęści. Jeśli jest właściwie pielęgnowana, brusznica jest odporna na ataki szkodników czy choroby typowych dla borówek.

Pierwsze owoce wydają dwuletnie rośliny. Szczyt plonowania borówka osiąga po 4-5 latach od posadzenia.

Zastosowanie borówki brusznicy

Czerwona borówka wyróżnia się nie tylko dekoracyjnym wyglądem. Jej owoce są jadalne, mimo że na surowo są kwaskowate i cierpkie, po właściwiej obróbce termicznej zyskują przyjemnego smaku. Przygotowane z niej przetwory, szczególnie konfitury, doskonale pasują do mięs.

fot. 123RF/PICSELL

Właściwości zdrowotne borówki brusznicy

Co ciekawe, zarówno owoce, jak i liście borówki brusznicy są surowcem zielarskim. Zbiera się je wówczas jedynie wczesną wiosną lub późną jesienią. Zawierają one biologicznie czynne składniki: garbniki, glikozydy, kwasy organiczne, a także sole mineralne, a przede wszystkim – związki magnezu. W owocach również znajdują się opisane wyżej substancje, ale też witaminy A i C, antocyjany i karotenoidy. Wyroby na bazie surowców zielarskich borówki brusznicy odznaczają się działaniem przeciwzapalnym, ściągającym i oczyszczającym drogi moczowe ze szkodliwych bakterii. Napary z liści brusznicy warto popijać wspomagająco przy przewlekłych zakażeniach układu moczowego. Poza tym brusznica przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego – zmniejszają wzdęcia i łagodzą biegunki.

Uwaga! Istnieją przypadki, w których stosowanie borówki brusznicy jest niewskazane. Owoce borówki bogate są w kwas szczawiowy – nie powinny przyjmować go osoby ze schorzeniami nerek i reumatyzmem, kobiety w ciąży, matki karmiące oraz małe dzieci. Jak w przypadku innych ziół, zażywanie krokosza należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Apteka w ogrodzie: Borówka brusznica"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.